“Бежанецът не избира държавата, в която да избяга. Просто достига първата, която му дава шанс за втори живот.“, каза в предаването “Нашият ден“ на БНР Линда Ауанис, бежанка от Ирак, съосновател и председател на Съвета на жените бежанки в България, който спечели годишните награди на TimeHeroes:
“Дойдох тук, тъй като Ирак има граници с Турция, а Турция с България. Още първия месец, в който разбрах, че България дава закрила за бежанците, кандидатствах. Това беше важно за мен – да имам основни права и децата ми да имат образование, да са спокойни.
Още първите години чувствах България като втора родина. В началото ми беше много трудно, имах проблеми с езика и ми беше много трудно да комуникирам с хората и институциите. Беше ми много трудно и да намеря работа. Когато кандидатствах за закрила, нямаше даже закон за убежище на бежанците, нямах право да работя. Право на работа придобих чак, когато получих статут на бежанец.
Езикът научих, посещавайки курс към Агенцията за бежанците през 1994 г., там научих основните неща, после наваксах останалото покрай децата. Гледах само българска телевизия, един път седмично купувах вестник и превеждах думите, които не знам.
Създадох приятелства със съседите, въпреки че беше много трудно. Хората ме приеха бързо, живеех в квартал само с българи.“
Бежанките от Украйна
“Идват в нашата организация почти всеки ден. В момента търсим финансиране, за да назначим социален работник и културен медиатор с руски и украински. Имаме двама колеги в организацията, които знаят руски и някои от украинците говорят английски.“
Как решава да създаде Съвета?
“Започнах работа в БЧК – преводи от арабски на български и обратно. Получих покана от БЧК за обучение по социална ориентация. Тогава разбрах колко неща имаме – имаме права, имаме процедури, имаше много неща, които не знаех, а бях вече осем години в България. След цялата тази информация ми дойде идеята да създам организация за интеграция на бежанците.
Тогава бройката на хората, търсещи закрила в България, не беше висока. Споделих идеята с хората в курса, и с мъжете, и с жените, но мъжете бяха малко резервирани. Ние обаче бяхме девет упорити жени от Ирак, Афганистан и Иран и решихме да опитаме. БЧК и Върховният комисариат на бежанците към ООН одобриха идеята.
Нямаше как да стигнем до жените обаче, ако не изградим доверие в мъжете бежанци и първо работихме с мъжете, а когато изградихме доверието, дойдоха и жените. Вече 19 години нямаме притеснението бежанките да дойдат сами и да търсят нашата помощ.“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Сдружение КАЖИ ("Кампании и активизъм за животните в индустрията") отбеляза наскоро своя 8 рожден ден. КАЖИ е българска организация с нестопанска цел, основана с цел защита на животните и фокус върху индустриалното животновъдство. Мисията на сдружението е да предотврати страданието на възможно най-много животни, като влияе за въвеждането на..
"Аз съм светлината на света, който Ме последва, той не ще ходи в мрак, а ще има светлината на живота", казва Спасителят. От Евангелието разбираме, че телесно слепите търсят помощ от Христос и Той им връща зрението. Духовно слепите, за разлика от тях избягват светлината, противят се на Сина Божи, гледат да Го унищожат, за да могат спокойно да..
Как изборите за президент в Румъния илюстрират разломните процеси в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стилиян Деянов , журналист на свободна практика, който живее в Румъния. Как излезе математиката на Никушор Дан "Сложно е, защото на първия тур имаше един триъгълник между статуквото, националистите и Никушор Дан, който..
Във варненското село Страшимирово има ферма за люти чушки, в чиито парници съжителстват люти сортове чушки от цял свят. Фермата е създадена от Христо Родинов, който е и създател българския сорт люта чушка "Български дух", международно признат и сертифициран. Христо Родинов, и семейството му – съпругата му Дарина и дъщерите му Елена и Славена –..
В Деня на българската писменост, просвета и култура насочваме вниманието ви към Севда Севан, която в своето творчество разказва за смесването на традиции и култури, за общуването между гърци, арменци, евреи и турци, които пребивават в хармонията на своето многоезичие. Ще го сторим заедно със сина ѝ Ален Лазаров, Вартануш Топакбашян, главен..
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова,..
Как да различим социалните от политическите послания в една криза и защо исканията на синдикалистите по време на протестите в градския транспорт на..
Как празнуват и какво значи 24-ти май за хората, за които всеки ден е "ден на буквите". Анкета с редактори, коректори и преводачи за интимното преживяване..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg