Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хармонията между книга и шрифт

Първа по рода си научна интердисциплинарна конференция „Книга и шрифт. Традиция и съвременност“ се проведе в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ на 8 и 9 април. Тя събра специалисти по история на писмото, палеографи, шрифтови дизайнери и художници.

„Много горещи дебати предизвика конференцията – казва доц. Надежда Александрова, преподавател в СУ “Св. Климент Охридски“ и председател на Българското общество за проучване на 18 век. – Залата беше пълна с млади хора, докторанти от Университетите, млади художници и дизайнери. Ако говорим, че младите хора не се интересуват от това да продължат делото на учените и на графичните дизайнери – нашата конференция обори това. Когато един изследовател, да речем медиавист посегне към един дигитален шрифт, за да предаде по-автентично писмото на някой книжовник, то той среща технически и други проблеми, за да се справи с  хармонизацията между шрифта, ръката на книжовника и своя собствен научен текст. Дали обаче шрифтовете, които използваме са подходящи? Дали не е по-добре да преминем към българската форма на кирилицата? Знаем ли ние откъде да я свалим на нашия компютър?"


Едноименна изложба се откри паралелно с конференцията в СБХ, на Шипка 6 , Поли Муканова, преподавател в катедра „Библиотечни науки“, ръководител на секция „Книга и общество“ към Университетска младежка академия за управление на знанията при УниБИТ казва , че там, можем да видим шрифта в неговата реална употреба в книгоиздаването. “Към изложбата има и панел, който е свързан с книжовната култура и традиция. До каква е степен е важен шрифта за книгата- вековната история на шрифта в повечето случаи е подчинена на прагматизма и строгата функционалност.“

„Всеки елемент от старите български книги и ръкописи подлежи на специфично изследване – казва още Поли Муканова – приписките например са ръкописни индивидуални бележки и в една книга може да има такива от различни векове. Традицията на българската ръкописна книга е много дълга у нас, тя продължава почти до края на 19 век, паралелно с печатната традиция.“

Очаква се докладите от Конференцията „Книга и шрифт. Традиция и съвременност“ да бъдат публикувани и в специален сборник.

Чуйте доц. Надежда Александрова и Поли Муканова в „Какво се случва“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Столарова - автопротрет

"Отстоявана естетика" за 100-годишнината на художничката Мария Столарова

През 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия, представя експозиция с живописни платна, обхващащи както ранни нейни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди. Изложбата..

публикувано на 03.12.24 в 17:40
проф. Любомир Стойков

"Tрансформации на красотата" в изложбата на Юрий Ковачев

Самостоятелната изложба на художника Юрий Ковачев "Трансформации на красотата" се открива на 3 декември в столичната галерия "Милениум". В експозицията са включени 51 творби, сред които пейзажи, картини на стара София, натюрморти, балерини и планини, нарисувани с маслени бои на платно. Изкуствоведът проф. Любомир Стойков коментира: "Авторът се..

публикувано на 03.12.24 в 16:35

"Апокриф" с 30-о юбилейно изиграване

Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..

публикувано на 03.12.24 в 12:15
Людмил Станчев, Емил Янев, проф. Георги Гунев (от ляво надясно)

Към бреговете на свободата

В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..

публикувано на 03.12.24 в 11:38
Петър Петров - Перо

"Слънчева линия" от Иван Вирипаев за първи път на българска сцена

Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си избрал да споделяш живота си, не е нужно да ходиш на семейна психотерапия, може и просто да отидеш не театър. За целите на тези думи спомага поставянето за първи път на българска сцена на пиесата от..

публикувано на 03.12.24 в 08:50