На 13 април 2021 г. ни напусна проф. Мирослава Кортенска. Навършва се точно година от нейната кончина.
Мирослава Стефанова Кортенска е българска театрална критичка, културоложка и медийна експертка. Била е преподавател в катедра „Кино, телевизия и театър“ в Югозападния университет в Благоевград и изследовател на културните процеси на XX век.
За личността на проф. Кортенска разказва в “Нашият ден“ нейната дъщеря Веселина Господинова, която е и дъщеря и на големия български актьор Кирил Господинов:
“Майка ми почина на 13 април миналата година по време на пандемията, затова ритуалът по погребението беше много труден и единствената свободна дата беше 18 април, датата, на която баща ми си отиде.
Смъртта е част от живота, но аз имам привилегия пред другите хора, че винаги, когато ми стане мъчно или искам да бъда по-близо до майка ми, си отварям нейна книга. Мога да гледам и нейните документални филми, посветени на творци от съвременния български театър.
Винаги се докосвам до това наследство, то е живо и още диша, защото майка ми си отиде в една възраст, която беше активна и работеше, твореше до края.
Подарих нейния архив на нейните студенти и преподаватели. Сближих се много с хората, които описаха целия архив на майката ми от университетската библиотека на Югозападния университет в Благоевград.
Направихме един сакрален ритуал, идвайки те от Благоевград с един голям бус, да вземат всички книги, настолни на майка ми, върху които тя работеше. Това бяха Яворов, литературният кръг „Мисъл“, Любен Гройс, съвременни български творци, нейните уникални пиперливи коментари. За мен те са едни феи, феите от библиотеката в Благоевград събраха всичко това.
Разделих се с архива на майка ми, но виждайки как се ползва той и къде отиде, реших, че се получи много добре с това дарението.
Може би слушателите на радиото помнят проф. Кортенска с нейните остри и смели коментари, но всичко това беше на базата на огромната ерудиция и подготвеност, която имаше тя като един многолик творец, истински интелектуалец.
Основното нещо, което ми остана като послание от тях е – да обичаш, да вярваш и да служиш на семейството и на приятелите.“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Проф. Мирослава Кортенска е родена на 5 ноември 1953 г. в София в семейството на актьора Стефан Кортенски и актрисата Веса Кортенска. Завършва ВИТИЗ в София при проф. Любомир Тенев.
От 1976 до 1991 г. работи като драматург в Драматичния театър в Стара Загора и в Държавния сатиричен театър. От 1993 до 1996 г. е преподавател и заместник-декан на Магистърски факултет в Нов български университет (НБУ). Ръководител на магистърска програма „Журналистиката като четвърта власт“ на НБУ и Американския университет в Благоевград.
През 1997 г. е съветник в Комисията по култура и медии в 38-ото Народно събрание и експерт по написването на Закона за електронни медии. От 2002 до 2005 г. е член на Художествения съвет на Българската национална телевизия (БНТ).
От 2008 до 2010 г. е член на Художествения съвет на Българското национално радио (БНР), програма „Христо Ботев“. След това от 2009 до 2011 г. е автор и водещ на предаването „Врата към Европа“ по БНР, програма „Христо Ботев“. Предаването получава две награди от Комитета по образование на Европейската комисия през 2009 и 2010 г.
Автор е на множество коментари, статии и анализи по болезнени въпроси на българския преход в електронните и печатни медии на България.
През 2011 и 2012 г. е член на изпълнителния съвет на Фонд „Научни изследвания“.
В предаването Lege Artis гостува изпълнителният директор на МБАЛ “Рахила Ангелова” – гр. Перник, Емил Ненков, който сподели актуална информация относно състоянието и бъдещето на АГ отделението в болницата, както и предизвикателствата, пред които е изправено лечебното заведение. Кметът на Перник с временно решение на кризата в родилното..
Специалистите по здравни грижи желаят да станат договорен партньор на здравната каса и да се въведе стандарт по здравни грижи. Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) настоява за сключване на договор между Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и всички изпълнители на здравни грижи в извънболничната помощ...
Аржентина е страна, преживяла не една, а няколко големи икономически кризи. За повечето аржентинци думата "дълг" е не просто термин от учебници по икономика, а лично преживяване, белязано от инфлация, безработица и фалити. През 2005 година в сградата на Факултета по икономически науки към университета на Буенос Айрес е създаден един нетрадиционен..
Седмици след разрушаването на домовете на живеещите в столичния квартал "Захарна фабрика" ромски семейства в "Нашият ден" разговаряме с журналиста Иван Радев – за обществената подкрепа и омраза и за човешките истории зад хуманитарната криза. БХК: ЕСПЧ постанови нови привременни мерки за останалите без дом от "Захарна фабрика" По думите на..
В деня, в който Общото събрание на съдиите във Върховния административен съд ще обсъжда ограничаването или yтвъpждаването на пpaвoтo нa гpaждaнитe нa дocтъп дo oбщecтвeнa инфopмaция пo дeлaтa cъc знaчим oбщecтвeн интepec – разговор в "Нашият ден" с Александър Кашъмов , адвокат и представител на фондация "Програма Достъп до Информация"...
В предаването "Време за наука" по традиция търсим смисъла зад научните открития, които променят начина, по който възприемаме себе си и света. Един от..
Драматичният театър "Гео Милев" в Стара Загора обяви създаването на нов театрален фестивал в града. Той се нарича "Нови открити сцени +" и първото му..
Художничките Ива Колоренчова и Маркета Варадиова представят съвместна инсталация в изложбеното пространство на Чешкия център, вдъхновена от пейзажа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg