Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любов Кирилова и Валя Данкова, експерти от Happiness Academy:

Българите: Най-щастливи от подкрепа на близките, най-нещастни от стандарт на живот

| обновено на 13.04.22 в 11:55
Снимка: Pixabay

Нямаме някакво драстично снижение спрямо 2021 г. в усещането за щастие на българите. Това показва четвъртото годишно национално представително изследване, посветено на личното и общественото щастие в страната ни. 

Обобщеният индекс на щастието, който изследването "Индекс на щастието: България 2022 г." регистрира, е 56 точки от максимално възможни 100.

Проучването се представя по инициатива на списание „Мениджър“.  То се подготвя за четвърта поредна година по задание на медията от агенция G Consulting. Целевата група е населението на страната на възраст над 18 години, направено е сред 1000 респонденти, с пряко стандартизирано интервю.

Периодът на провеждане е 22-31 март 2022 година. Извадката е представителна за населението на страната.

Темата коментира в “Нашият ден“ Любов Кирилова и Валя Данкова, експерти от Happiness Academy:

“Българите традиционно се въртим около стотното място, което е показателно за сравнението с останалите страни в света. В Европа няма по-нещастни от нас. Това е въпрос на размисъл.

56 точки от 100 не са никак много, въпреки че попадат в графата “почти щастливи“ според социологията.“

Устойчиви ли са българите на кризи

“Реакцията и промяната, вследствие от пандемията, в България не е много различна от тази в останалите държави, в които е направено изследването. Там също има леко снижение на усещането за щастие.

Това, което можем да кажем е, че при нас традиционно социалната подкрепа от най-близкото обкръжение е може би индикаторът, по който сме най-щастливи и сме много по-щастливи от останалите страни в Европа.

Семейството и близките приятели за българина са това, което му е помагало да оцелее и в най-трудните ситуации.

Това, от което сме най-нещастни е стандартът на живот, качеството на околната среда, интеграцията в местните общности и държавното управление. Младите хора са най-щастливи, колкото по-възрастни, толкова по-нещастни стават, а най-нещастни са хората над 70 години, но това не е само в България, а навсякъде."

Сред бежанците

“Бежанците казват, че приоритетите им се пренареждат. Разбираш, че може би има едно единствено важно нещо – близките ти и ти самия да сте здрави и на сравнително сигурно място.

Другото, което аз искам да добавя от наша гледна точка на хората, които помагаме, доказано е, че когато помагаме това ни прави радостни и щастливи.“

Какво е “дигиталния стрес“ и какви са резултатите от изследванията за него чуйте от пълния разговора в звуковия файл.

Снимки: happinessacademy.eu, Pixabay

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Почит към Апостола: Карловските ученици правят театрална постановка всяка година

В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..

обновено на 18.02.25 в 13:22

Импулсът в мен: Колко опасни са вейповете

Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове.  Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..

публикувано на 18.02.25 в 13:19
Йордан Камджалов

Да пробудим твореца във всеки – мисията на образованието

В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..

обновено на 18.02.25 в 12:51
Никол, Неда, Лияна Панделиева, Верен и Розита

Тийнейджърът в мен: Лияна Панделиева

Журналистката Лияна Панделиева става популярна едва 19-годишна като "детето на демокрацията" и за нашите родители името ѝ е култ! Животът ѝ и днес продължава да ярък и краен, острият ѝ език не е спестен дори в постовете ѝ във Фейсбук. Тя е фотограф, писател, ПР, вечните ѝ пътешествия са пословични, компетентна е по въпросите на българския..

публикувано на 18.02.25 в 12:50
Христо Тучев

Левски и бъдещето: Уроци от миналото за дигиталната ера

Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази революционна технология, като инвестициите в сектора достигат невиждани размери. В този контекст възникват и въпроси за мястото на Европа и на България в надпреварата за използване на изкуствения..

обновено на 18.02.25 в 10:31