Галерия „Стубел“ представя самостоятелната изложба на художничката Десислава Унгер, едно име не толкова познато на нашата художествена сцена. Експозицията има заглавие: „Невъзможната тишина“ и включва рисунки, смесена техника (акрил, гваш, маслена живопис) и няколко пейзажа – голямо форматни творби, гравюри на дърво. Живописните творби са обединени от няколко цикъла – серия „Стартова позиция тишина“, серия „Обсебен“, серия „Игли“ – една много лична посока на работа през последно време, серия „Можеш да си там“, дърворез.
Десислава Унгер в своите рисунки и живописни творби изследва темата за човека, макар че и в абстракциите, и в пейзажа човешките фигури липсват–защото нещата са сетивни, отпечатък на действията на човека, следите от преживяното и изстраданото. Една живопис, която е по-минималистична, дори сюрреалистична, в която образът сякаш постепенно се разпада.
Завършила Националната гимназия за приложни изкуства „Свети Лука“, а след това живопис при проф. Андрей Даниел, от 2005 година Десислава Унгер живее и работи във Виена, където завършва магистратура в Университета за приложни изкуство там. Носител е на две втори награди в Национален конкурс за млади художници, както и наградата за съвременно изкуство БАЗА.
Изложбата ѝ в галерия „Стубел“ е първата по-значителна нейна самостоятелна изложба у нас, едно име което трябва да следите.
Чуйте как Десислава Унгер представя своите цикли от изложбата „Невъзможната тишина“ в „Артефир“, която може да бъде видяна до 3 май.
Маргарита Димитрова , изпълнителен директор на Фондация "Аполония", представя в "Нашият ден" акцентите в 41-вото издание на фестивала на изкуствата в Созопол. За втора година концертмайстори от водещи оркестри из Европа ще се обединят на сцената на "Аполония" за неповторимо музикално преживяване. Официалното откриване на фестивала е на..
Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази Шекспирова пиеса е сложено началото на театралната школа "Петровден" през 1999 година от режисьора Христо Церовски. Мениджърът на фестивала Инна Церовска разказва в "Нашият ден" за постигнатото..
Един от най-великите романи на ХХ век – "Магът" на Джон Фаулз , излезе в превод на български език, дело на преводача Боримир Паскалев. В "Нашият ден" Десислава Желева от издателството разказва повече за митологичния за роман. Книгата е голяма, сложна, философска. В цели 800 страници авторът балансира между мистичното и реалността, между..
Изложбата "Габровци под Самарското знаме" ще бъде открита в Дряново на 24 юли . Това съобщи Иван Христов, директор на Историческия музей в града. Експозицията е посветена на българските опълченци от Габровския регион – Габрово, Дряново, Севлиево и Трявна , като отдава почит на приноса им в Освободителната война. Изложбата е подготвена от..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази вечер от 19:00 часа. Но това не е просто среща или лекция – това е преживяване, насочено към онези, които носят любов към старите сгради, към тяхната история и дух. Какво знаем за старите сгради? А..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg