На 18 април отбелязваме световния ден на радиолюбителите. На тази дата през 1925 г. е основана Международната радиолюбителска организация IARU.
Радиолюбителството възниква като явление в края на 19 и началото на 20-и век. Решаващи за възникването му са откритията и изобретенията в областта на радиовълните и радиоразпръскването.
Темата коментира в “Нашият ден“ Стефан Александров от Българската федерация на радиолюбителите:
“В днешния ден бих пожелал на всички радиолюбители да бъдат здрави и щастливи и да се радват на хобито, спазвайки един от основните му закони - да останат аполитични.“
Хората са се наситили на съвременните методи на комуникации и търсят нещо по-различно.
“Страшно много са нещата, с които може да се експериментира в радиолюбителството, това е нещо, което пали младите хора. Баща ми се занимаваше с радио и телевизия и покрай него ми стана интересно. Тогава още имаше Пионерски дворец, където имаше радиоклуб. След това в казармата ме приеха като радиотелеграфист и така радиото остана още в ранни детски години в мен.
Присъствието на Интернет няма как да замени радиото, защото има такива мнения. Интернет и подобни комуникации са първите неща, които биха пропаднали при някакво бедствие, докато радиовълните няма какво да ги спре. В подобни ситуации винаги се разчита на радиото.“
Българската федерация на радиолюбителите
“Организирано радиолюбителско движение в България започва от 1926 г., когато са се събрали около 40 човека, различни специалисти, които са учредили първия български радиоклуб. След 1992 г. се учредява Българската федерация на радиолюбителите, чиято цел е да обединява българските радиолюбители и да ги представлява пред международната федерация. Нейна съпътстваща дейност е организирането на състезания, ние сме доста насочени към състезания.“
Радиолюбител – какво е нужно
“Първоначалната инвестиция да бъдеш радиолюбител не е кой знае каква - нужно е предимно желание. Радиостанции има и по 50 и 100 лева, апетитът тук идва с яденето. В последните години се забелязва доста голям прираст на желаещите.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg