Романът "Звезди под клепачите" проследява живота и семейното минало на героите в три любовни истории от три периода – след Освобождението, по време на комунизма и днес, в пандемични условия. Трите периода представляват паралелни структури, отразени една в друга. С други думи – всяка една от тези истории измисля света на другата. Всяка носи белезите, които я превръщат от лична и уникална в навременна и универсална. Сходни са имената на героите, начинът, по който са изградили битието си, моделът на родителското им семейство, важните събития и най-съдбовната среща в живота им, която е именно във фокуса на романа. Тази съдбовна среща и в трите случая е между хора с огромна разлика във възрастта – начин, по който авторът драматизира една от централните теми, по които работи и в трите си романа: времето:
"Тази книга тръгна от личен момент – смъртта на моя баща. Тази празнота, която отвори този момент в мен този момент, ме поведе към една от тези истории. Странното беше, че аз мислех за смъртта и за празнината, но се получаваше книга за любовта. Срещаха се моите герои Йосиф и Марта. Един по-възрастен мъж, успял предприемач, вижда зелените очи на една млада девойка. Този поглед му припомня какви картини е рисувал. Винаги е носел в себе си рисуването, но се е посветил на фабриката си. Това го провокира да рисува пак, рисува момиче по-младо и по-възрастен мъж, които са като него и това момиче, но и са различни. И това става втората история, историята на мъжът и момичето от картината, които пак така се срещат и пак не успяват да реализират чувството между тях. Там пък героят се връща към писането на музика, той създава песен, в която пък живеят третите герои на третата история, а пък третите герои измислят първата. И те са едновременно едни и същи любовни истории, но и различни, защото се развиват по-различно време. И в трите си книги флиртувам с идеята за времето и се опитвам да изразя моето чувство във времето. От една страна разликата във възрастта между двамата влюбени герои и в трите истории, от друга страна разликата в 40 години на периодите на самите истории."
Заглавието насочва към картина, която рисува главния герой и нарича "Звезди под клепачите". На финала на романа Терзийски пишете – "ние измисляме световете" и "че всичко е вътре в нас", и че любовта е причината за събитията в живота ни като комунизъм, като пандемия. Николай Терзийски пише в стила на сферична постройка и използва похвата игра на думи. Другите издания на Николай са – романът "Отлъчване" – осем истории, обхващащи два века, "Хроники на неведомото" е роман за създаването.
Историкът Петър Николов-Зиков разказваза съдбата на престолонаследника от Шишмановата династия Иван Стефан в книгата "Людовико – императорът на България". Трудът разкрива съдбата на царя в изгнание. В изданието авторът продължава да изследва родната история от XIII и XIV век след неговите трудове "Истинската история на Видинското княжество" и "Домът..
Старозагорският драматичен театър ще представи тази вечер най-новата си премиера – спектакъла "Многострадалната Геновева или летопис на едно въстание". Първата среща с публиката ще се състои на сцената на Античния форумен комплекс "Августа Траяна" в Стара Загора . Постановката е резултат от съвместната работа на утвърден екип: драматизацията е дело..
Предстоят три дни приключенско кино под звездите в "Лятна филмомания " . Фестивалът в Банско ще предложи избрани филми от миналогодишното издание на Банско филм фест. Селекцията включва най-добрите планинарски, приключенски и екстремни филми през последната година. Жителите и гостите на Банско ще се насладят на 9 филма от България, Полша, Италия,..
Габровската художничка Пепа Църова представя в Троян, в "Серяковата къща", от 18:00 часа своята самостоятелна изложба "Разговор за градини и поляни". Изложбата е съвместен проект на галерия "Серякова къща" – Троян, и галерия "Орловска 10" – Габрово, и поставя начало на бъдещо сътрудничество между двете експозиционни пространства. С авторката Пепа..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в близките населени места – в БиблиоПощата, в парк "Владикина бахча", на сцената на крепостта "Баба Вида", на жп гарата, в Културния център "Жул Паскин" и в читалищата на някои съседни села. Днес в..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg