Романът "Звезди под клепачите" проследява живота и семейното минало на героите в три любовни истории от три периода – след Освобождението, по време на комунизма и днес, в пандемични условия. Трите периода представляват паралелни структури, отразени една в друга. С други думи – всяка една от тези истории измисля света на другата. Всяка носи белезите, които я превръщат от лична и уникална в навременна и универсална. Сходни са имената на героите, начинът, по който са изградили битието си, моделът на родителското им семейство, важните събития и най-съдбовната среща в живота им, която е именно във фокуса на романа. Тази съдбовна среща и в трите случая е между хора с огромна разлика във възрастта – начин, по който авторът драматизира една от централните теми, по които работи и в трите си романа: времето:
"Тази книга тръгна от личен момент – смъртта на моя баща. Тази празнота, която отвори този момент в мен този момент, ме поведе към една от тези истории. Странното беше, че аз мислех за смъртта и за празнината, но се получаваше книга за любовта. Срещаха се моите герои Йосиф и Марта. Един по-възрастен мъж, успял предприемач, вижда зелените очи на една млада девойка. Този поглед му припомня какви картини е рисувал. Винаги е носел в себе си рисуването, но се е посветил на фабриката си. Това го провокира да рисува пак, рисува момиче по-младо и по-възрастен мъж, които са като него и това момиче, но и са различни. И това става втората история, историята на мъжът и момичето от картината, които пак така се срещат и пак не успяват да реализират чувството между тях. Там пък героят се връща към писането на музика, той създава песен, в която пък живеят третите герои на третата история, а пък третите герои измислят първата. И те са едновременно едни и същи любовни истории, но и различни, защото се развиват по-различно време. И в трите си книги флиртувам с идеята за времето и се опитвам да изразя моето чувство във времето. От една страна разликата във възрастта между двамата влюбени герои и в трите истории, от друга страна разликата в 40 години на периодите на самите истории."
Заглавието насочва към картина, която рисува главния герой и нарича "Звезди под клепачите". На финала на романа Терзийски пишете – "ние измисляме световете" и "че всичко е вътре в нас", и че любовта е причината за събитията в живота ни като комунизъм, като пандемия. Николай Терзийски пише в стила на сферична постройка и използва похвата игра на думи. Другите издания на Николай са – романът "Отлъчване" – осем истории, обхващащи два века, "Хроники на неведомото" е роман за създаването.
Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На 7, 8 и 9 ноември от 19 часа публиката ще може да гледа интерпретацията на холивудския актьор Джон Малкович . "Мога само да се забавлявам с твърдението, че се присмивам на България с пиесата..
Миналата седмица Капка Касабова беше в София за българската премиера на документалния филм "Човешките потайности", в рамките на десетото издание на Международния кино-литературен фестивал "Синелибри". Тя е авторка на текста на филма, а режисьор е Миша Пекел от Нидерландия. Капка Касабова (1973) израства в София. На 18-годишна възраст eмигрира в..
В света на тайните и загадките “Terra Култура“ пренася своите слушатели с книгата "Картината. Убийство по Ботичели" от Никол Данева и творчеството на художника Андрей Янев. Сюжетът на романа "Картината. Убийство по Ботичели" е следният – талантлив художник е поканен в родопското имение на богат бизнесмен да рисува копия на ренесансови картини,..
Архивите са живи, без да ги обвързваме с конкретна дата и период. Първата стихосбирка на Христо Смирненски се казва "Разнокалибрени въздишки и стихове в проза". Духът е хумористичен, а годината – 1918. В края на февруари 1922 година излиза втората и последна, издадена приживе, стихосбирка на Смирненски със заглавие "Да бъде ден". В нея е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg