Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вили Лилков:

Тодор Живков накрая сам признава, че комунизмът е едно недоносче

Снимка: ciela.bg

"Стопанските абсурди на българския комунизъм" е последното изследване на проф. Вили Лилков, което е базирано на т.нар. "литерни дела" на Държавна сигурност.

"Държавна сигурност взаимства този термин "литерни дела" от руските тайни служби – казва Вили Лилков – терминът е от типографията, а с тази дума са обозначавани груповите дела, които са водени по направления. Целта е била да се контролира цялостната дейност на предприятията, от малките по селата до гигантите. След девети септември ДС установява, че след национализацията, когато вече няма собственик– започват производство на брак, масови разхищения и много кражби. Тогава държавата започва да изгражда резиденти на ДС, които създават постепенно своя осведомителна мрежа – хора, предимно от управленския персонал.

В някои литерни дела се описва, че технологична линия, която струва милиони долари и е на световно ниво, когато се монтира, поради неспазване на технологията, липса на грижа, неспазване на работното време, натоварване – за десетина години се амортизира и съсипва. Имало е заводи, които с години са работили на загуба и са дотирани от държавата."

Представени са много документи за губещия износ и ограбването на задграничните дружества, за масови кражби и нехайство. Чуйте Вили Лилков в "Какво се случва".

Вили Лилков е професор по физика, дългогодишен ръководител на Катедрата по физика в минно-геоложкия университет "Св. Иван Рилски", бил е общински съветник и депутат. Автор е заедно с Христо Христов на книгите" Бивши хора по класификацията на Държавна сигурност" и "Погубената България", а самостоятелно на изследването "Доблест и наказание".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

Защо нараства броят на делата срещу лечебните заведения?

За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана  от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..

обновено на 03.04.25 в 10:58

146 години от обявяването на София за столица – поглед назад

На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..

обновено на 03.04.25 в 10:13
Проф. Николай Габровски

Бъдещето на донорството: ще се промени ли нагласата на българите?

Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..

обновено на 03.04.25 в 09:35

Мая Методиева: Бедността в България е без точен профил, никой няма гаранция за утрешния ден

Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..

публикувано на 02.04.25 в 17:20
Доц. Атанас Мангъров

Менингит: Симптоми, лечение и ваксини – експертен анализ

В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..

обновено на 02.04.25 в 14:21