"Стопанските абсурди на българския комунизъм" е последното изследване на проф. Вили Лилков, което е базирано на т.нар. "литерни дела" на Държавна сигурност.
"Държавна сигурност взаимства този термин "литерни дела" от руските тайни служби – казва Вили Лилков – терминът е от типографията, а с тази дума са обозначавани груповите дела, които са водени по направления. Целта е била да се контролира цялостната дейност на предприятията, от малките по селата до гигантите. След девети септември ДС установява, че след национализацията, когато вече няма собственик– започват производство на брак, масови разхищения и много кражби. Тогава държавата започва да изгражда резиденти на ДС, които създават постепенно своя осведомителна мрежа – хора, предимно от управленския персонал.
В някои литерни дела се описва, че технологична линия, която струва милиони долари и е на световно ниво, когато се монтира, поради неспазване на технологията, липса на грижа, неспазване на работното време, натоварване – за десетина години се амортизира и съсипва. Имало е заводи, които с години са работили на загуба и са дотирани от държавата."
Представени са много документи за губещия износ и ограбването на задграничните дружества, за масови кражби и нехайство. Чуйте Вили Лилков в "Какво се случва".
Вили Лилков е професор по физика, дългогодишен ръководител на Катедрата по физика в минно-геоложкия университет "Св. Иван Рилски", бил е общински съветник и депутат. Автор е заедно с Христо Христов на книгите" Бивши хора по класификацията на Държавна сигурност" и "Погубената България", а самостоятелно на изследването "Доблест и наказание".
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg