На Велики петък, когато християните в едно с цялото творение, съпреживяват смъртта и погребението на Сина Божи с надеждата да станат съпричастни и на неговото славно Възкресение, в "Музикалната вечер" на 22 април от 19.30 часа ще звучат творби, почитание за този скръбен ден. Изпълненията са на Смесен ортодоксален хор под диригентството на проф. Мирослав Попсавов и участието на дългогодишния протодякон на храм-паметник "Св.Александър Невски" Стефан Марков – "Благообразний Йосиф" от Николай Бахметиев, "Благословен еси Господи" от П.И.Чайковски, "Надгробное ридание" ("Опело Христово") от Добри Христов и др.
Програма "Христо Ботев" излъчва и концерта, с който Българското национално радио се включи в специалната програма на Еврорадио Holy Week Music Series – поредица от концерти, посветени на Страстната седмица и Възкресение Христово. Той е на Националния филхармоничен хор под диригентството на проф. Мирослав Попсавов, състоял се на 23 ноември 2021 г. в зала "България".
Маестрото е дълбок познавач на ортодоксалната музика. Три поколения в семейството му са свещенослужители – неговият прадядо, дядо и баща. Завършва Духовната семинария "Св. Йоан Рилски" и още като ученик дирижира училищния църковен хор. След това учи в Духовната академия (днес Богословски факултет при СУ "Св. Климент Охридски") и Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров", където завършва хорово дирижиране при проф. Васил Арнаудов. От много години Попсавов е професор по дирижиране в същата музикална академия, възстановява дисциплината "Църковна музика". С хоровете, които ръководи: Смесения хор при руския храм-подворие "Св. Николай Мирликийски" в София, мъжките хорове "Славяни" и "София", Софийски ортодоксален хор, катедралния хор при столичния митрополитски храм "Света Неделя" налага висок еталон в интерпретацията на църковната музика в България, който следват неговите многобройни студенти.
Носител е на престижни награди за изкуството си, удостоен е със званието "Протопсалт на Българската православна църква". В програмата на концерта са включени: части от композицията на Александър Касталски "Вечная память героям" ("Вечна памет на героите") – преклонение пред загиналите в битките войници от съюзническите войски на Антантата през Първата световна война, 32-я духовен концерт от Дмитрий Бортнянски "Скажими, Господи, кончину мою" ("Кажи ми, Господи, моя край") и "Блажен разумеваяй на нища и убога" ("Блажен оня, който пригледва бедни (и сиромаси)!") от Александър Архангелски.
Снимки: Василка БалевскаБългарският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg