Програма "Христо Ботев" на 24 април излъчва запис от концерт състоял се на 27 септември 2021 в Херкулесовата залата в Мюнхен. На сцената са съставите на Баварското радио – хор и симфоничен оркестър, диригент е сър Джон Елиът Гардинър. Солисти са Луси Кроу (сопран), Герхилд Ромбергер (мецосопран), Юлиан Прегардиен (тенор), Тарек Назми (бас).
Луси Кроу е завършила кралската музикална академия в Лондон. През 2021 г. получава номинация за Грами в категорията най-добър оперен запис за участието си в операта "Хитрата лисичка" на Леош Яначек с Лондонския СО и сър Саймън Ратл.
Герхилде Ромберг е предимно концертна певица, а в репертоара й са включени мецосопрановите и алтовите партии от големите кантатно-ораториални творби. Прави рецитали със съвременна музика и с песните на Густав Малер. Има издаден диск с негови песни, а записът на 3 симфония на Малер с Баварското радио и Бернард Хайтинк получава наградата "Запис на годината" от "Би Би Си Мегазин".
Тенорът Юлиан Прегардиен е един от търсените солисти днес. Творческата му биография включва оперни роли, кантатно-ораториални творби и камерна музика. Освен това той е и преподавател в Академията за музика и театър в Мюнхен. През юни тази година ще се проведе първото издание на фестивала на музикалната академия Брентано в Ашафенбург, чийто артистичен директор е Прегардиен.
Тарек Назми е учил във висшето училище за музика и танц в Мюнхен и дебютите му са в оперни спектакли в баварската опера.
Миса солемнис в Ре мажор опус 123 е създадена от Лудвиг ван Бетовен между 1819 и 1923 г. Изпълнена е на 7 април 1824 г. в Санкт Петербург в присъствието на покровителя на Бетовен княз Николай Голицин. На 7 май същата година във Виена са представени фрагменти – Кирие, Кредо и Агнус Деи, като е дирижирал сам авторът.
Творбата е посветена на ерцхерцог Рудолф Австрийски, най-големият покровител на Бетовен, както и негов ученик, и приятел.На копието, представено на Рудолф, е надписано "От сърцето – да се върне към сърцето!"
Частите са Кирие, Глория, Кредо, Санктус и Агнус Деи.
Снимки: br-so.com
Талантливата пианистка е родена в град Бургас в голям музикантски род. От съвсем малка има увлечение към сцената и на петгодишна възраст започват занимания по пиано, балет, танци и изобразително изкуство. След първия ѝ рецитал в пети клас, не закъсняват и наградите от конкурси: Aevea Piano Prize - Италия, Leopod Bellan International Music..
По традиция в периода преди Нова година Кралската опера на Валония в Лиеж предлага на публиката заглавия от по-лекия, комичен жанр. През 2024 г. това бе оперетата "Перикола" на Жак Офенбах, реализирана от Лоран Пейи. Френският режисьор е най-изявеният сценичен интерпретатор на творбите на Офенбах днес, достоен наследник на именития от близкото минало..
Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..
1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...
Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..
Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща"..
Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва..
Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg