Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В България се намира второто училище за планински водачи в Европа

Къде и как да получим диплома за планински водач у нас

| обновено на 27.04.22 в 07:20
Снимка: nupv.net

Как учениците могат да се ориентират през зимата по звездите, а през лятото по слънцето? Училището за планински водачи в Черни Осъм е създадено с много любов и борба от покойния вече Минко Занковски.

То е единственото в България и второто по рода си в Европа. Вече 17 години, въпреки демографския срив, училището продължава да съществува.

Единственото друго подобно училище се намира в Шамони, но там приемат кандидати, навършили 21 години и вече с ярки спортни постижения. А в Черни Осъм, обучението започва след VII клас и се изучават, освен всички общообразователни предмети, топография, спелеология и пещерно дело, ориентиране, опасности в планината, планинска медицина, ски, планинско катерене и алпинизъм.

Учениците са от цялата страна, а това ги превръща в големи приятели за цял живот. Всяка учебна година започва с тест по издръжливост – поход до най-високия връх на Балканския полуостров – Мусала и Мальовица.

Сред постиженията на възпитаниците на училището са вр. Ботев, Вихрен, Черни връх, но с гордост се споменават и няколко експедиции в швейцарските Алпи.


За целите и дейността на училището разказва в “Нашият ден“ Румяна Велешка, директор на гимназията:

“Професията “планински водач“ не беше вписана в регистъра на професиите, но след откриване на специалната паралелка в нашето училище я вписаха. Професията “планински водач“ е доста всеобхватна, често хората употребяват “планински спасител“, но това не са само спасители, а и водачи, подготвени да водят хората в планината, да дават първа долекарска помощ, да ги запознават с туристическите и алпийски обекти у нас. Те са и хората, които поемат групата и са отговорни за нея до нейното връщане.


Освен предмети, свързани с пребиваването в планината, учениците изучават и икономически дисциплини. Идеята е сами да могат да създадат фирма и да са и планински водачи, и туроператори.

Учениците не са постоянно в класната стая, тяхната класна стая е планината. Момичетата в училището са значително по-малко от момчетата, но по нищо не им отстъпват.

След ХII клас възпитаниците ни по-често поемат към НСА или към университетите във Велико Търново и Благоевград.


Тези, които не продължават образованието си в тази сфера, използват уменията си във височинното строителство.

Създателят на училището Минко Занковски ни завеща това, че няма невъзможни неща. Той беше един изключителен човек, учител и приятел на всички ученици. Казваше – “Не ми казвай, че не може, а търси път, по който да го направиш“ – и ние продължаваме да следваме неговия девиз.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Творческа работилница в Стара Загора: Подкрепа и социализация за специални деца

В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..

публикувано на 17.02.25 в 09:44
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Липсата на правила води до това да има само едно правило

Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..

публикувано на 17.02.25 в 09:15
доц. Жана Попова

Един информационен жанр беше превърнат в апологетика на депутат

Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..

публикувано на 17.02.25 в 09:00

Свободата

Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..

публикувано на 16.02.25 в 09:40
Спас Спасов

Спас Спасов: Информационните пустини превръщат демокрацията в илюзия

След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..

публикувано на 16.02.25 в 09:00