Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адв. Мария Петрова:

Електронното здравеопазване може да запуши пробойните на здравната система

Мария Петрова
Снимка: Facebook/адвокат д-р Мария Петрова


От началото на месец май електронната рецепта ще замести напълно стандартната хартиена рецепта. От близо година електронни рецепти се издават за лекарства, заплащани напълно или частично от НЗОК. От Българския лекарски съюз обаче смятат, че премахването на хартиени рецепти ще доведе до редица затруднения в достъпа до лекарства за пациентите.

Ето и експертният поглед на адв. Мария Петрова за въвеждането на електронна рецепта. Тя коментира в "Нашият ден":

"Що се касае да електронната рецепта, далеч не означава, че пациентът не трябва да бъде информиран за това какви лекарства му се изписват, напротив информираният избор и съгласие, чисто законово продължава да бъде по същия начин. Изменения се въвеждат само в наредбата, която регламентира реда и начина, по който се отпускат лекарствените продукти. Така че няма да бъдат ощетени пациентите. Към момента нямам действащ нормативен акт, който да посочва каква здравна информация се събира. В Закона за здравето има бегла идея какво е здравна информация, но пък няма никаква регулация, какво трябва да запишат примерно лекарите в историята на заболяването“.

За въвеждането на електронна рецепта като част от електронното здравеопазване, в България се говори още от далечната 2002 г. Създаването на електронно здравно досие и електронна здравна система са част от коалиционното споразумение на управляващите партии със срок до края на 2022 г.

"Трябва да се обединим около действащо електронно здравеопазване, за да можем да гарантираме както правата на пациентите, така и сигурна работна среда за нашите лекари. Само през електронното здравеопазване могат да се запушат множеството пробойни на здравната ни система“, посочва Мария Петрова.

Интервюто с адвокат Мария Петрова можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – личен ФБ профил на адв. Мария Петрова




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Веселин Стойнев

Ако Пеевски стане премиер, стотици хиляди ще излязат на улицата

Политическите процеси в България коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Веселин Стойнев , автор в DW и заместник главен редактор на "Би глобъл". Джевджет Чакъров и Делян Пеевски и защо процесите в ДПС са важни "Важни са, защото с хода на г-н Чакъров окончателно падна възможността да се спаси марката "ДПС" , защото всъщност това..

публикувано на 31.05.25 в 09:20
Иван Брегов

Иван Брегов: Радев обича да злоупотребява с общественозначими теми

Искането на президента за референдум за еврото и състоянието на българското правосъдие коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" правният експерт  Иван Брегов .   Темата с референдума за еврото и Радев се обговори в пространството как ли не... "От гледна точка на правото, можем да кажем сравнително малко. Но да видим фактите:  Радев..

публикувано на 31.05.25 в 09:00
проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Какви са проблемите на арбитражните съдилища?

На 29 май в Арбитражния съд при Българската стопанска камара беше представен сборникът от проведената през 2024 г. конференция под наслов "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство".  Какви са проблемите на арбитражните съдилища?  Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при..

публикувано на 30.05.25 в 14:50
съдия Марияна Кънчева

За ненавременното транспониране на европейските директиви на национално равнище

Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е деветото издание. В  деветата рубрика , посветена на актуалната съдебна практика..

публикувано на 30.05.25 в 12:30

Шкембе чорба и френски сирена: Един мигрант, два свята, една страст

Днес в "Мигранти с таланти" ви срещаме с французина Оливие Рош . Той пристига в България през 1999 г., а онова, което го довежда у нас, е голямата му любов, която по-късно става и негова съпруга — българката Митана Бонева. Заедно отварят бистрото си през 2001 г., вдъхновени от идеята да създадат уютно място с автентична френска кухня в сърцето на..

публикувано на 30.05.25 в 11:33