Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

През 2021 г. правата на човека останаха встрани от вниманието на управляващите

Радослав Стоянов
Снимка: Фейсбук, БХК

Българският хелзинкски комитет публикува годишния си доклад за 2021 г. за състоянието на правата на човека в страната. Изводите в него са, че “през 2021 г. правата на човека останаха встрани от вниманието на българските управляващи, заети основно с подготовката и провеждането на трите парламентарни, както и на президентските избори.

Формираните парламенти между отделните избори се фокусираха върху изменения на Изборния кодекс и на няколко други закона, обслужващи пряко техните политически цели. На свой ред назначените между изборите служебни правителства бяха с ограничен мандат и не предприеха значими инициативи в сферата на правата на човека. Изключение бе само приетата през август Пътна карта за изпълнение на осъдителните решения, постановени срещу Република България от Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ). Тя обаче предвижда срокове за предприемане на мерки, най-ранните от които са в началото на 2022 г. В някои отношения, като например с правата на ЛГБТИ хората, ситуацията в страната през 2021 г. се влоши ”, пише още в доклада.

Според Радослав Стоянов Българският хелзински комитет винаги е критикувал властта, независимо, кой управлява. Изминалата 2021 г. е била стабилна, защото липсваха изненади, всичко бе познато, но изведнъж навлязохме в една интересна и  обнадеждаваща турбуленция. Пред последните години бе наложена една нетърпима атмосфера от гледна точка на правата на човека. Гражданският контрол тук, на домашно ниво, не е по-малко важен. Защо трябва да има резолюции, становища от международни органи, вместо самите ние, като гражданско общество, да констатираме проблемите, да ги анализираме, да ги изговорим и да ги решим.

Пътищата на дискриминацията

Различни групи от бежанци идват в България. Още от средата на 90-те година БХК има специална програма за правна помощ на бежанци и емигранти в сътрудничество с Върховния комисариат по бежанците на ООН. Адвокати, които предоставят безплатна правна помощ, търсещи международна закрила в България. В момента фокусът е върху бежанската вълна от Украйна. Но не бива да се забравяме, че има още потоци от Афганистан, Сирия, както и от някои части на Африка. За разлика от украинските бежанци, останалите нямат опция да пристигнат легално в България, посочва Радослав Стоянов.

Повече можете да учете в звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12