Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

През 2021 г. правата на човека останаха встрани от вниманието на управляващите

Радослав Стоянов
Снимка: Фейсбук, БХК

Българският хелзинкски комитет публикува годишния си доклад за 2021 г. за състоянието на правата на човека в страната. Изводите в него са, че “през 2021 г. правата на човека останаха встрани от вниманието на българските управляващи, заети основно с подготовката и провеждането на трите парламентарни, както и на президентските избори.

Формираните парламенти между отделните избори се фокусираха върху изменения на Изборния кодекс и на няколко други закона, обслужващи пряко техните политически цели. На свой ред назначените между изборите служебни правителства бяха с ограничен мандат и не предприеха значими инициативи в сферата на правата на човека. Изключение бе само приетата през август Пътна карта за изпълнение на осъдителните решения, постановени срещу Република България от Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ). Тя обаче предвижда срокове за предприемане на мерки, най-ранните от които са в началото на 2022 г. В някои отношения, като например с правата на ЛГБТИ хората, ситуацията в страната през 2021 г. се влоши ”, пише още в доклада.

Според Радослав Стоянов Българският хелзински комитет винаги е критикувал властта, независимо, кой управлява. Изминалата 2021 г. е била стабилна, защото липсваха изненади, всичко бе познато, но изведнъж навлязохме в една интересна и  обнадеждаваща турбуленция. Пред последните години бе наложена една нетърпима атмосфера от гледна точка на правата на човека. Гражданският контрол тук, на домашно ниво, не е по-малко важен. Защо трябва да има резолюции, становища от международни органи, вместо самите ние, като гражданско общество, да констатираме проблемите, да ги анализираме, да ги изговорим и да ги решим.

Пътищата на дискриминацията

Различни групи от бежанци идват в България. Още от средата на 90-те година БХК има специална програма за правна помощ на бежанци и емигранти в сътрудничество с Върховния комисариат по бежанците на ООН. Адвокати, които предоставят безплатна правна помощ, търсещи международна закрила в България. В момента фокусът е върху бежанската вълна от Украйна. Но не бива да се забравяме, че има още потоци от Афганистан, Сирия, както и от някои части на Африка. За разлика от украинските бежанци, останалите нямат опция да пристигнат легално в България, посочва Радослав Стоянов.

Повече можете да учете в звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Шурупов

Владимир Шурупов: Искам единствено да ми дадат възможност да работя като лекар

Един случай на тежка бюрокрация в България или защо Владимир Шурупов, бежанец от Русия след началото на войната в Украйна, не може да приравни дипломата си за лекар у нас. Интервю с д-р Владимир Шурупов. Очакваме отговор от МЗ, към което изпратихме въпроси. Владимир Шурупов и семейството му минават през тежка и унизителна процедура, когато подават..

публикувано на 05.07.24 в 16:30
Снимката е илюстративна

Делба и присъдена издръжка

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Пенка Иванова от Враца пита: Ако има продажба на имот, който е част от делбената маса при извършване на делба, без участие на някой от наследниците, тя..

публикувано на 05.07.24 в 15:35
Снимката е илюстративна

Защитени ли са в България правата на хората с увреждания?

Защитени ли са в България правата на хората с увреждания? Има ли достатъчно достъпни автобуси на Централна автогара за лица с увреждания? Какво е становището на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" чрез Министерство на транспорта и съобщенията. Казусът на Тодор Църев от София е казус на хиляди хора с увреждания и намалена подвижност...

обновено на 05.07.24 в 15:13

Пътуване с усмивка и лимонада. Какво ни казва един шофьор в Атина?

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" редакторът Светла Тодорова споделя интересна случка от пътуването си в Гърция. Тя разказва за преживяване в автобус, който свързва пристанището Пирея с летището на Атина. Рано сутринта в началото на седмицата Светла и семейството ѝ се отправят към летището, за да хванат полет за София...

обновено на 05.07.24 в 09:18

Екстремно лято

Екстремните спортове са необятна вселена, в която пристъпваме върху дъска за kite surf. Още по-необятна и труднодостъпна вселена са облеклата за екстремни спортове, в частност за кайт сърф. Марианна Калъчева – Мери и Калина Палавеева влизат в тези две вселени почти на шега, с лекотата и свободата на младостта, но и с увереността, че могат..

публикувано на 04.07.24 в 17:30