Театър "Кредо", създаден от Нина Димитрова и Васил Василев-Зуека, през 2022-а навършва 30 години. За омагьосаните от сценичното изкуство ще спомена само "Шинел", "Каквото направи дядо все е хубаво" и "Ревизор", а за любителите на статистиката ще добавя: 600 изиграни представления на 9 езика на повече от 200 фестивали по света, 14 международни награди. Е, как екипът на предаването да не покани Нина Димитрова – сърцето и мозъкът на театър "Кредо" да разкаже за пътешествията им. Само турнетата им в Япония са десет, а годишнината на "Кредо" ще отбележат във въздуха – на път за 11-ия гастрол в Страната на изгряващото слънце.
Не по-малко интересен е и разказът на Нина Димитрова за представянето на "Шинел" в Техеран и препирните с местния цензор, настояването актьорите да не се докосват на сцената и жените задължително да носят хиджаб. Създаденият от Нина и Зуека театър "Кредо" наистина има забележителни успехи – представленията му са в "Топ 20" на най-добрите събития на най-големия световен фестивал на изкуствата в Единбург. И в първата петица на класацията на вестник "Гардиън" за най-добрите спектакли в лондонския театралния афиш при гостуването в "Барбикан Център".
Тъкмо реших как прозрението на Нина Димитрова, че всички са произлезли от едно ребро е изключително дълбок финал за разговора, когато тя реши да повдигне театралната завеса пред творческата работилница на театъра.
Винаги съм смятала, че най-глупавият въпрос в едно интервю с артист е онзи за бъдещите творчески планове. Но не и когато става дума за Гоголооката Нина Димитрова, както я наричат почитателите ѝ.
През юбилейната си 30 година от своето създаване, театър "Кредо" осъществява два проекта с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура" – проект "Клоунът Гогол" по програма "Творческо развитие" и целогодишната му дейност през 2022 година по проект "кредО!шинел!" по програма "Едногодишен грант".
Повече – в звуковия файл.
Снимки: театър "Кредо"
В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..
"Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието". Под това заглавие от 26 февруари до 8 март в галерия Doza се открива изложба, чиито инициатори са Мария Станишева и Руксандра Губернат (Румъния). В реализацията са включени още кураторите Сузана Дан и Милена Едвиг (България). Като част от проекта в края на 2024 година, с подкрепата на..
В Радомир историкът и неумолим изследовател Симеон Мильов, автор на сборника "Скришен фолклор", представя най-новата си книга "Думи за огрев". Изданието съдържа 25 котловинни (не)приказни етюди и песни без ноти от Среднозападна България. Представянето ще се състои в НЧ "Напредък 1895" от 17 ч. – чуйте повече в звуковия файл:..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща живота и професионалния път на един от най-непримиримите български журналисти. Във филма са включени интервюта с колеги, приятели и близки на Милен Цветков, както и архивни кадри от негови предавания..
Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg