Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 2-8 май

Снимка: НХГ

"Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма "Христо Ботев“ за седмицата от 2 до 8 май. Това са някои от акцентите в предаването от 8 май:

Новият филм на режисьора Виктор Божинов "Бягство" е в жанра на психологическия трилър. Действието в "Бягство" се развива в изоставеното селище в Родопите – Чамла. Сюжетът разказва за противопоставянето и конфронтацията на две коренно различни групи млади хора – едните се борят да върнат живота в изоставеното село, а другите управляват комуна за наркозависими. Дебют в игралното кино прави младият Александър Кендеров, който влиза в главната роля.

63 филма, 36 категории, 8 дни – новият Национален фестивал на българското кино започна на 2-ри май и ще продължи до 9-и. Фестивалът възражда традициите на Съюза на българските филмови дейци, като връчва награди "Васил Гендов", поставили началото на своята история още през 1975 година. Председатели на журитата са Петър Вълчанов (игрално кино), Андрей Паунов (документално кино) и Златан Радев (анимационно кино), а членове – известни режисьори, оператори, актьори, сценаристи, кинотеоретици и критици. Наградите ще бъдат връчени на официална церемония в Народния театър на 15 май, на която почетен гост ще бъде легендата Кшищоф Зануси.

С национално турне театър "Кредо“ ще отбележи своята 30-а годишнина. 30 години навършва и първият спектакъл на трупата – "Шинел“ по Гогол. Пиесата има зад гърба си 600 представления на 9 езика и участие в 200 международни фестивала. "Шинел“ е най-дълго играното представление в българския театър, макар и в различни състави, като от премиерата си през 1992 г. до днес, то може да се види на сцената на Театър 199 "Валентин Стойчев”, София.

Общество "За свободни сцени" беше създадено в структурата на Съюза на народните читалища – национално представителна организация на читалищата в България, съгласно Закона за народните читалища. Целта е да се създаде регистър на свободните сцени в читалищата и те да започнат да функционират като една възможност за изява на свободните артисти, режисьори и продуценти. Съюзът на народните читалища ще потърси възможности за европейско финансиране, за реновиране на сцените и създаване на благоприятни условия за творчески изяви – фестивали, спектакли, конкурси, пърформанси и други.

Между 27 април и 26 юни Националната галерия кани посетителите си на изложбата "Неотложни теми. Украинско експериментално филмово и видео изкуство“. Специалната селекция на творби е дело на известния украински художник Микола Ридни, живеещ в Киев, по покана на директорката на галерията Ярослава Бубнова. Микола Ридни, художник, куратор и активист, излиза на сцената след Оранжевата революция и превръща политическата реалност във водещия елемент на работата си. Подбраната от него програма дава възможност на българската публика да се запознае с активните украински автори, останали в страната си и днес, по време на военните действия там. Тя очертава темите, вълнували ги през годините от анексирането на Кримския полуостров от Русия – усещанията в Украйна на вътрешна и външна политическа промяна

Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от 8 май.

Снимка – НХГ


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ралука Над

Румънската писателка Ралука Над за антропологията и писането

"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45
Димитър Димитров и учителят Димитър Драгнев

Българин триумфира на Цицероновия конкурс: Как латинският го отведе в Оксфорд

Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..

публикувано на 10.01.25 в 09:52

Как Пловдив утвърди мястото си сред културните дестинации в Европа?

2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..

обновено на 10.01.25 в 09:50