"Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма "Христо Ботев“ за седмицата от 2 до 8 май. Това са някои от акцентите в предаването от 8 май:
Новият филм на режисьора Виктор Божинов "Бягство" е в жанра на психологическия трилър. Действието в "Бягство" се развива в изоставеното селище в Родопите – Чамла. Сюжетът разказва за противопоставянето и конфронтацията на две коренно различни групи млади хора – едните се борят да върнат живота в изоставеното село, а другите управляват комуна за наркозависими. Дебют в игралното кино прави младият Александър Кендеров, който влиза в главната роля.
63 филма, 36 категории, 8 дни – новият Национален фестивал на българското кино започна на 2-ри май и ще продължи до 9-и. Фестивалът възражда традициите на Съюза на българските филмови дейци, като връчва награди "Васил Гендов", поставили началото на своята история още през 1975 година. Председатели на журитата са Петър Вълчанов (игрално кино), Андрей Паунов (документално кино) и Златан Радев (анимационно кино), а членове – известни режисьори, оператори, актьори, сценаристи, кинотеоретици и критици. Наградите ще бъдат връчени на официална церемония в Народния театър на 15 май, на която почетен гост ще бъде легендата Кшищоф Зануси.
С национално турне театър "Кредо“ ще отбележи своята 30-а годишнина. 30 години навършва и първият спектакъл на трупата – "Шинел“ по Гогол. Пиесата има зад гърба си 600 представления на 9 езика и участие в 200 международни фестивала. "Шинел“ е най-дълго играното представление в българския театър, макар и в различни състави, като от премиерата си през 1992 г. до днес, то може да се види на сцената на Театър 199 "Валентин Стойчев”, София.
Общество "За свободни сцени" беше създадено в структурата на Съюза на народните читалища – национално представителна организация на читалищата в България, съгласно Закона за народните читалища. Целта е да се създаде регистър на свободните сцени в читалищата и те да започнат да функционират като една възможност за изява на свободните артисти, режисьори и продуценти. Съюзът на народните читалища ще потърси възможности за европейско финансиране, за реновиране на сцените и създаване на благоприятни условия за творчески изяви – фестивали, спектакли, конкурси, пърформанси и други.
Между 27 април и 26 юни Националната галерия кани посетителите си на изложбата "Неотложни теми. Украинско експериментално филмово и видео изкуство“. Специалната селекция на творби е дело на известния украински художник Микола Ридни, живеещ в Киев, по покана на директорката на галерията Ярослава Бубнова. Микола Ридни, художник, куратор и активист, излиза на сцената след Оранжевата революция и превръща политическата реалност във водещия елемент на работата си. Подбраната от него програма дава възможност на българската публика да се запознае с активните украински автори, останали в страната си и днес, по време на военните действия там. Тя очертава темите, вълнували ги през годините от анексирането на Кримския полуостров от Русия – усещанията в Украйна на вътрешна и външна политическа промяна
Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от 8 май.
"Пожелай си нещо" на гръцката режисьорка Пени Панайотопулу беше част от Балканския конкурс на 29-ия София филм фест. Филмът представлява социална драма, която пресъздава градски пейзажи и жизнени пространства, пълни със социални разломи, в които главният герой Костас губи контрол над себе си и с неимоверни усилия успява да запази вярата си в доброто..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края на миналата седмица. Идеята е на приятели, сътрудници, изследователи и близки хора до проф. Дичев. "Чудехме се какво би харесало на Ивайло и Иван Кръстев тогава каза: Той толкова много обичаше да..
В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA – художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg