Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории в ефира: Явор Йорданов и Костадин Чучулайн

Различните абитуриенти и тяхната сбъдната мечта – Оксфорд

Явор Йорданов, Мартина Кръстева и Костадин Чучулайн (отляво надясно)
Снимка: Светла Тодорова

Явор Йорданов и Костадин Чучулайн са сред учениците с най-добри резултати от многобройни олимпиади по физика и астрономия в България. Явор е ученик в Националната природо-математическа гимназия "Акад. Любомир Чакалов“ и се нарежда сред най-добрите състезатели по физика и астрономия в страната ни. Костадин учи в Природо-математическа гимназия „Акад. С. Корольов“ и е финалист в олимпиадата по физика.

И двама абитуриенти са носители на златните медали от престижни международни състезания и вече са приети в един от най-старите университети във Великобритания, този в Оксфорд. Остава им последната крачка, да осигурят финансиране, за да продължат развитието си в сферата на физиката.

Какво е да учиш в престижния университет Оксфорд...

Aĸo чoвeĸ ce нacтpoи нa пpaвилнитe чecтoти, пpи зaвъpшвaнeтo cи щe нaпycнe Оксфорд с диплoмa и мнoжecтвo ĸoнтaĸти, ĸoитo ще мy oтвapят вpaтитe в бъдeщe. И двамата абитуриенти са убедени, че тяхното място за развитие е България.

През миналата година в престижния британски университет са кандидатствали около 1400 души, а са приети около 200.

Изпитът е предизвикателен – състои се от различни задачи по физика и математика, и поредица  от интервюта, споделя Костадин Чучулайн в "Нашият ден“.

"По време на събеседванията се дискутират задачи и ние трябва да ги решим максимално бързо. В същото време обясняваме какво и защо го правим, за да намерим решението, което е интересно. Дори и да не са сложни задачите, цялото интервю трае в рамките на половин час и трябва да сме максимално бързи. До този момент България ми е дала много възможности за развитие и бих се радвал, след като завърша Оксфорд, да допринеса за развитието на науката в страната ни, като извършвам научноизследователска работа", допълва Явор Йорданов.

Как да подкрепите младите физици

Всеки, който иска да подкрепи физиците Явор и Костадин, може да се свърже с техния учител по физика Каравасилев – учител по физика на имейл: karavasilev@gmail.com

Целия разговор с Явор Йорданов  и Костадин Чучулайн можете са чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31