Днес сдружение за "За Земята“ организира дискусията "ОткровеNO2 за азотния диоксид", която ще се проведе от 18.30 ч. при отворени врати в Центъра за съвременни изкуства "Топлоцентрала“ в София.
Гражданите в София са изложени на нездравословни нива на азотен диоксид (NO2), показва доклад на екологичното сдружение за изминалата 2021 г.
"Екологичната организация е провела целогодишно измерване в 27 точки в столицата, като в 19 от тях са измерени средногодишни стойности над законовата норма. Данните показват опасно високи нива на замърсяване, като само една от измервателните дифузни тръби показва допустима стойност. Обикновено хора, които живеят или работят близо до натоварени пътища, могат да бъдат изложени на високи нива от опасния газ“, споделя Ивайло Попов, еколог от "За Земята“, екип "Въздух в "Нашият ден".
В доклада се отправя препоръка за преоценка на разположението на станциите от Изпълнителната агенция по околната среда и Министерството на околната среда и водите. Еколозите от сдружение "За Земята“ призовават и за спешни мерки от страна на Столичната община за намаляване на замърсяването с азотен диоксид в София.
Как азотният диоксид влияе на здравето?
Азотният диоксид навлиза в човешкия организъм чрез дишането. По-голяма част от азотния диоксид се абсорбира в организма, а значителна част от него може да се задържи дълго време в белия дроб. Продължително въздействие на концентрации над 40 микрограма може да причини структурни промени в белия дроб. Краткотрайните излагания на азотен диоксид, които варират между 30 минути и 24 часа, водят до възпаление на дихателните пътища при здрави хора, както и изострят симптоми при пациенти с астма, ХОББ и други хронични белодробни заболявания.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg