Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой

Български студенти печелят световното първенство по право

д-р Анастас Пунев и София Лефтерова в студиото на програма "Христо Ботев"
Снимка: Таня Любенова

Главните герои на предаването "Нашият ден" са част от екипа от български студенти, които спечелиха най-голямото състезание по право в света д-р Анастас Пунев, адвокат и треньор на отбора и София Лефтерова, студент. Те разказват за престижното състезание по международен търговски арбитраж WillemC. VisArbitration Moot, което се провежда във Виена от 1993 г. насам. Освен че спечели устните кръгове, отборът на Софийския университет взе и награда за най-добра писмена защита. Целта на състезанието е да се насърчава изучаването и практиката на международното търговско право на продажбите и арбитража. 

"Най-добрият начин да сравним уменията и знанията по право на университети от цял свят. Всички отбори в продължение на седем месеца се занимават с решение на конкретен казус, пред който се изправят отборите, симулира спорен арбитраж между търговски компании. Това е може би най-голямото състезание по право и Софийският университет го спечели. Тази година участваха близо 400 университета от 85 държави, тоест максимално мащабно, а по принцип в правото е трудно човек да се състезава“, споделя в "Нашият ден“ д-р Анастас Пунев, гл. асистент в СУ и треньор на отбора.

Надпреварата между студентите по право е базирана на казуси, произтичащи от договори за продажба между две държави, които са страни по Конвенцията на Организацията на обединените нации. Миналата година в основата на състезанието е била темата за производството на ваксини, то през тази година фокусът е около екологичните стандарти и социалната отговорност на компаниите. Конкретният казус е бил свързан със сделка с палмово масло.

"Това, което е същността на състезанието, не се преподава в университета толкова задълбочено, поради което на нас ни е необходима и лятна подготовка, а самият казус излиза октомври месец и тогава вече започваме да се готвим по същество", разказва София Лефтерова.

Целия разговор с д-р Анастас Пунев и София Лефтерова можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55