Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какъв трябва да бъде правителственият антиинфлационен план?

Снимка: pixabay

Цените се увеличават с най-бързи темпове от десетилетия насам, но дебатът за инфлацията е коренно диаметрален. Икономическите експерти твърдят, че инфлацията за цялата 2022 г. у нас ще бъде поне около 8,5%.

Важно е какви мерки ще предприеме правителството. Цените не трябва да се управляват чрез закони и силово. 

Експертното мнение и уязвимите групи

Венеция Нецова-Ангова"Нека започнем с най-малките, за които въведохме в бюджета безплатни ясли и детски градини, заделихме около 70 млн. лв. Предвидихме и обезщетения за децата в частните ясли и градини, които не са приети в общински или държавни. В момента тече дискусия, да се подпомагат допълнително семействата с деца, като мерките и конкретният механизъм се уточняват. За работещите хора се предвижда компенсация за гориво, а за най-възрастните ще има антикризисна добавка, която ще продължи от юли до декември месец, каза Венеция Нецова-Ангова, икономист и депутат от "Продължаваме промяната“.

"Дебатът за антиинфлационните мерки, които правителството планира, за съжаление те са всеобхватни и покриват цялото българско население. Би трябвало да са фокусирани върху най-уязвимите групи. Теми, свързани с фиксиране на цени, намаляване на акцизи и ДДС в цели групи и категории от стоки, без да се насочват към конкретни уязвими категории от населението, не е целесъобразно. Освен да издъним бюджета, ще насочим пари към хора, които нямат нужда от такава помощ. В същото време, ако тези пари бъдат разчетени правилно и насочени, където трябва, ще имат много по-силен ефект за хората, които имат нужда от тях", казва в "Нашият ден“ Никола Янков, управляващ съдружник в "Експат Капитал".

Целия разговор с Венеция Нецова-Ангова и Никола Янков можете да чуете в звуковия файл.

Какво трябва да предприемем в ежедневието си, за да оцелеем финансово в ситуацията на световна криза?

Никола ЯнковСпоред Никола Янков: "България не е в криза. В същото време се харчат милиарди от държавния бюджет, без да има такава нужда в момента. Ако идеята е тази политика да работи антициклично, т.е класическият кейнсиански модел на икономика, когато идва рецесия, държавата започва да харчи адски много пари, за да предотврати икономическия цикъл. Но ние не виждаме такава логика в действията на правителството.“

Какво трябва да направи всеки в името на финансовата си сигурност?

"Диверсифицирайте вашия портфейл, като изкарате част от спестяванията си в инструменти, които се търгуват извън България, които са емитирани от големи компании извън страната. Това, което трябва да направи един предприемач, който вижда, че разходите му се качват, е просто да вдигне цените, за да оцелее", съветва Никола Янков. 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – Pixabay, БГНЕС и expat.bg

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В деня на българската святост за избора на нов патриарх

Христовата Църква е една и неделима. Поместните църкви са живи членове на тази света, съборна и апостолска Църква. Обособяването на поместни Църкви ни говори, че Бог е осветил съществуването на различните народи с техните характерни черти. Като се вземат под внимание различните особености на отделните народи, проповедта и службата на роден език..

публикувано на 07.07.24 в 09:20

Село Калояново – древно и младо

Село Калояново се намира на около 25 километра от областния град Пловдив и е общински център на общо 15 села. До 1934 година носи името Селджиково. Изборът на новото име е в чест на българския цар Калоян. Днес в селото живеят над 2500 човека. В периода VIII век преди Христа - V век след Христа земите около Калояново са част от територията на Древна..

публикувано на 06.07.24 в 13:05
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Няма силни гласове в медиите, които да покажат абсурдите на ГЕРБ

"Интерсубективна реалност", която създават българските медии, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Живеем от доста време в тази "интерсубективна реалност" , която се изразява в това, че медиите поднасят темите, които диктуват дневния ред на страната по определен начин. Забелязваме, че важните неща за..

публикувано на 06.07.24 в 08:50
Владимир Шурупов

Владимир Шурупов: Искам единствено да ми дадат възможност да работя като лекар

Един случай на тежка бюрокрация в България или защо Владимир Шурупов, бежанец от Русия след началото на войната в Украйна, не може да приравни дипломата си за лекар у нас. Интервю с д-р Владимир Шурупов. Очакваме отговор от МЗ, към което изпратихме въпроси. Владимир Шурупов и семейството му минават през тежка и унизителна процедура, когато подават..

публикувано на 05.07.24 в 16:30
Снимката е илюстративна

Делба и присъдена издръжка

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Пенка Иванова от Враца пита: Ако има продажба на имот, който е част от делбената маса при извършване на делба, без участие на някой от наследниците, тя..

публикувано на 05.07.24 в 15:35