"Кой е господарят на света?" питат често децата. Ако някое извънземно от далечна галактика наблюдава Земята, може да стигне до заключението, че доминиращият вид на нашата планета са кучетата или котките. В крайна сметка хората обикновено работят часове наред, за да осигурят храната, подслона и грижите за здравето на своите любимци, които мързелуват през повечето време. Ето защо извънземното може да заключи, че именно те са господарите на света. Друго извънземно може да реши, че доминиращият вид са хлебарките или бактериите на базата на биомаса. Само някой извънредно тесногръд и фанатичен тип би могъл да ни определи като доминиращ вид. Мнозина наричат настоящата екологична епоха Антропоцен поради въздействието на хората върху планетата (въпреки че това не е нeпременно положително признание)", пише в книгата си "Между страха и надеждата" проф. Майкъл Кинч.
А как ще приключи анропоценът се опитва да разбере събитието "Нечовешко бъдеше" на "Рацио".
Изкуственият интелект измества човека от все повече дейности, самообучава се и надгражда умения. Възможно ли е човекът да бъде деактивиран и лоша новина ли е това? Какви лица или маски би носило бъдещето, разтоварено от хората? Ще стане ли изкуственият интелект върховният хищник? Чуйте разговора със Стоян Ставру.
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..
"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg