Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.
Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили и при промяна на обстоятелствата, Уилингам дава ясни обяснения: как работи умът; какво подпомага/пречи на обработката на информацията и запаметяването ѝ; как се развиват допълнителните знания и умения, които подпомагат усвояването на информацията; защо осмислянето на абстрактни идеи е "висока топка" за учениците; има ли полза от повторението; защо не трябва да се очаква учениците да мислят като истински учени; трябва ли да съобразява учителят начина си на преподаване с типа на учениците и други.
Достъпните, на моменти хумористични, но и много проникновени текстове на Уилингам не целят да обезсърчат учителите, разяказва в ефира преподавателят и издател Виктория Бисерова. Напротив, според нея, авторът безпристрастно разяснява какво казва науката, а после дава идеи за преодоляване на трудностите, пред които се изправят преподавателите всеки ден.
Книгата разбива и много митове, подкопаващи още от началото процеса по ученето при много ученици. Добър пример в тази насока, според автора, е схващането, че работата на мозъка е да мисли: "Мозъкът ви служи за много цели и мисленето не е тази, за която ви служи най-добре", категоричен е авторът Даниъл Уилингам.
Какво ще откриете в книгата и за кого е полезна тя, подробности от разговора в предаването "Следобед за любопитните" с Виктория Бисерова – преподавател, издател и майка.
Целия разговор на Ани Костова с Виктория Бисерова можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – изд. "Ентусиаст"
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около езерото вече е квартал на Баку, столицата на Азербайджан. Нещо като нашата Бояна. Наоколо строят къщи състоятелни люде, които имат проблеми с щитовидната жлеза и трябва да дишат йодни пари. Така..
Представителите от ИП-БАН ас. Ина Анастасова – носител на наградата "Проф. Иван Шопов“ на Съюза на химиците в България "Изявен млад учен в областта на полимерите“ за 2025 г., Анна Пранчева – носител на награда за най-добър доклад на 16-ата научна сесия "Младите учени в света на полимерите" 2025 г. и отличена с грамота за достойно представяне в..
Има теми и дялове от науката за езика, които не са често предмет на разговор дори в предаването "За думите". Не за друго, а защото е много трудно да бъдат "преведени" на достъпен за нас, неспециалистите, език. Такава област безспорно е компютърната лингвистика, иначе казано, обработката на естествения език така, че да може да бъде анализиран и..
Когато бях малка, в научнопопулярно списание (може би "Космос"), прочетох за антигравитационния хълм в Салала. Тогава султанатът Оман ми се струваше толкова невъобразимо далечен и екзотичен! Щом имах възможност да посетя тази държава, освен Руб Ал Хали, втората по големина пустиня в света след Сахара, бях много ентусиазирана да видя това магнетично..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в общочовешкото психическо функциониране. Още оттогава вълшебната приказка е част от професионалния психоаналитичен и терапевтичен арсенал. "Приказката е мост между съзнаваното и несъзнаваното… ние..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg