Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

17 май – Ден на българския спорт

Национален отбор на България по спортна аеробика
Снимка: Съюз по аеробика

Днешната дата 17 май е обявена за Ден на българския спорт. На 17 май 1894 г. в София пристигат първите учители по физическо възпитание от Швейцария. Тяхната мисия е да положат основите на спорта в страната ни след Освобождението. Най-известни са Шарл Шампо и Луи Айер.

Ежегодно на празника се организират различни спортни мероприятия из цялата страна. Денят е признание за огромните усилия на стотици български спортисти, треньори и деятели в областта на спорта, прославяли името на България.

Един от родните отбори, който видимо се отличи през последните години, е този по спортна аеробика. Тази година Националният отбор на България спечели 7 медала (4 златни, 1 сребърен и 2 бронзови) на международния турнир по спортна аеробика, който се проведе в румънската столица Букурещ. В надпреварата участваха над 300 състезатели от пет държави – България, Словакия, Турция, Украйна и Румъния.

“През последните години спортната ни аеробика се изкачи на върха в световен мащаб. Имаме доста дълга история. Съюзът по аеробика, който администрира този спорт в България, е създаден преди 31 години. Нашата федерация просперира в годините.

Миналата година беше апогей в нашите класирания, тъй като успяхме да завоюваме световни и европейски медали. Националният ни отбор завоюва четири златни медала на европейското първенство, което е безпрецедентно до този момент, за което ние получихме и официално писмо от председателя на Европейската и на световната федерация по гимнастика.

Тази година започнахме отново с много постижения в международни турнири. Само след три седмици ни предстои световното първенство в Португалия. През юли ще участваме и на световните игри в САЩ. Горди сме с всичко, постигнато до момента, което е резултат на много труд и постоянство в работата през годините“, казва в “Нашият ден“ Димитрина Къндева, председател на Съюза по аеробика България.

Децата в аеробиката

“През последните години децата, които се занимават с този спорт у нас, се увеличиха трикратно. Спортът е сравнително интересен, много деца тренират заедно, при това под музикален съпровод. Не се изискват големи финанси, за да започнеш, много е достъпно.“

Тя сподели още, че очаква на световното първенство съчетанията и композициите да бъдат изиграни без грешка.

Чуйте разговора в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как вярата може да помогне на хората около нас

В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..

публикувано на 20.07.25 в 09:31
Данила Бабенко

Данила Бабенко: Не мога да разбера на какво се дължи упорството на ДАБ

Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да придобие статут на бежанец в България. Какви са аргументите на Данила да избяга в България и с какви проблеми се сблъска на институционално ниво у нас, разказва в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“...

публикувано на 20.07.25 в 08:45
адв. Велислав Величков

Велислав Величков: Прокуратурата води съда за носа

Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..

публикувано на 19.07.25 в 09:10
доц. Борис Грозданов

С навлизането на Deep Fakes обществото ще загуби доверие към всякакви информационни платформи

Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..

публикувано на 19.07.25 в 08:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45