Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Загуби ли стойност българското висше образование?

| обновено на 18.05.22 в 08:04
Снимка: Ройтерс

Тази година за първи път зрелостниците ще могат да се явят на матура по рядък език, ако са го изучавали като профилиращ предмет в училище. Към чуждите езици – като английски, немски и други, по които и досега имаше държавни зрелостни изпити – се добавят японски, китайски, корейски, иврит и др.

Дванадесетокласниците от профилираните паралелки задължително трябва да положат матура по български език и литература от 11 и 12 клас. Това са новостите за годината.

В "Нашият ден“ доц. д-р Анелия Рангелова, преподавател по специалност „Психология“ във Великотърновски университет „Св.св. Кирил и Методий“ и гл. ас. д-р Дилян Начев, преподавател в Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ дискутират как се отразиха последните две пандемични години изобщо на висшето образование у нас.

Загуби ли стойност висшето образование? Каква част от студентите виждат ясно своя път в конкретна професия?

„Естествено е, че нещо, което е леснодостъпно, в един момент се обезценява. Разместват се интересите на студентите към актуалните, модерни и екстравагантни специалности, като да речем психологията, която в последните две-три години изпреварва правата по интерес на кандидат-студентите. Достъпността до висше образование носи негативи, защото се обърна тенденцията – вузовете търсят студенти, а не студентите търсят вузове“, споделя д-р Анелия Рангелова.

По думите ѝ достъпността на висшето образовани го превръща в самоцел. Новият мотив на новия престиж – хора без образование, но с добър финансов профил финансират образованието на децата си, независимо дали те имат интелектуален капацитет за това.

"В общество има една свръхкритичност към българското образование“, твърди гл. ас. д-р Дилян Начев. Той допълва, че през последните две години, в които на практика достъпът до Юридическия факултет се случва чрез оценките от държавните зрелостни изпити, сякаш показаха, че резултатът от този изпит и кандидатстудентските кампании са относително взаимнозаменяеми. Не се наблюдава някакъв спад или някакво осезаемо увеличение на нивото на подготвеност на бъдещите студенти.

Пандемията и висшето образованието

"Дистанционната форма на комуникация, в това число дистанционната форма на обучение, може да бъде полезно допълнение към обичайните форми на общуване, но не може и не в състояние да ги замести. Университетът не е просто място, в което преподавателите говорят, а студентите си записват. Университетът е място на научна дискусия, място на пълноценно общуване, място за обсъждане на сложни въпроси, които не винаги имат еднозначен отговор. Единственият начин това да се случва е присъствената форма“, твърди Начев.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ако имах едно училище

Професор Десислава Бошнакова, преподавател в Нов български университет, журналистът Георги Караманев, създател на сайта "Дигитални истории" и финансистът и автор на детската поредица "Финансова грамотност за деца с Пеги и Мози" са част от участниците в дискусията, организирана от "TEDxSofia" на тема "Ако имах едно училище" "Всеки от нас е..

публикувано на 12.11.24 в 15:44

Основателят на "Сайт Граунд Уеб Хостинг Къмпани" е първият носител на годишната награда на BESCO

На 11 ноември тази година се проведе значимо събитие за българската предприемаческа екосистема – първото издание на “Hall of Fame – Зала на славата на българските предприемачи”, организирано от BESCO. Събитието имаше за цел да отличи изключителен представител на предприемаческата общност, който с успехите си и приноса си е допринесъл за развитието на..

обновено на 12.11.24 в 13:10
Георги Господинов

Георги Господинов с ново голямо отличие в деня на връчването на наградата "Букър"

Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на българите, защото именно тогава Георги Господинов спечели наградата с романа си "Времеубежище". Това бе момент на истинска национална гордост и радост. Днес писателят ще получи и друго значимо..

обновено на 12.11.24 в 12:17

Изложба откроява обществените противоречия около ТЕЦ "Марица - изток 2"

Все по-актуална става темата за бъдещето на държавния ТЕЦ "Марица-Изток 2" и бъдещето на прилежащите към комплекса въглищни мини. Какво представлява европейската зелена сделка за миньорските общности и каква е съдбата на въглищната електроенергия у нас – тази дискусия повдига изложбата на бразилския фотожурналист Тука Виейра, която е част от..

публикувано на 12.11.24 в 11:33

Младежки пленер "Есенен вятър" – изкуство и есенна магия в Смоличано

В рубриката "Епизоди от живота" този път насочваме поглед към вдъхновяващото събитие в кюстендилското село Смоличано – четвъртото издание на младежкия художествен пленер "Есенен вятър", организиран от Народно читалище "Пробуждане" 2020 г. Събитието ще бъде отбелязано със специална изложба, която ще бъде открита на 15 ноември в културния център..

обновено на 12.11.24 в 10:55