На 18 май се отбелязва Международният ден на музеите, честван за първи път през 1978 г. Целта на празника е да се повишат информираността и ролята на музеите в обществото.
Решението на 18 май да се отбелязва Деня на музеите е взето през 1977 г. в Москва на ХІ генерална конференция на Международния съвет на музеите, а година по-късно вече се чества по света.
"Когато говорим за властта на музеите, би трябвало да разбираме нещо далеч по-философско, дори по-широко и обемно от прякото упражняване на елементарни нареждания. В последното десетилетие все по-настойчиво се говори за обучение през целия живот. Тук връзката с музеите е изключително силна, тъй като те системно, социализирайки наследството, участват в този процес„ казва в “Нашият ден“ проф. Мила Сантова, председател на Българския национален комитет на Международния съвет на музеите, и допълва:
“Не мисля обаче, че някой би казал, че заплащането на хората, които са в бюджетната сфера, е достатъчно. Очевидно е, че тук има големи проблеми.“
“Виртуалният музей е една институция, която получи особено развитие по време на пандемията. В изминалите години човечеството, в частност европейската колегия, бяха много силно засегнати нея.
Има изследвания на ИКОМ (Международен съвет за музеите), които показват много силен спад във възможностите на музея като институция. Решението, което беше оптимално за този момент, беше включване на виртуални способи – цифровизацията на колекциите и експозициите. Музеите в много висок процент преминаха към този начин на общуване с публиката“, посочва още проф. Сантова.
Днес от 11.00 ч. в зала 11 на Националния етнографски музей (НЕМ) официално ще бъде връчен пакет с образователни материали, предназначен за Образователния център на музея. Материалите са изработени по проект "Политики за опазване и социализиране на (нематериално и движимо) културно наследство” на ИЕФЕМ – БАН, осъществен под ръководството на член кореспондент, професор, доктор на изкуствознанието Мила Сантова.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Конкурсът World Press Photo отличава качествената фотожурналистика и награждава снимки и истории от цял свят. Това са едни от най-престижните фотографски награди, които отразяват събитията и тенденциите в света. През 2025 година победител стана кадър на палестинска фотографка, направен за "Ню Йорк Таймс", който представлява портрет на 9-годишно момче,..
Регламент на конкурса • Желаещите да участват трябвада изпратят до 3 свои стихотворения на свободна тема • Срокът е 2 0 май 202 5 година • Необходимо е да посочите трите си имена, възраст, точен адрес, телефон и e-mail за обратна връзка • За предпочитане е да използвате електронна поща, но при липса на такава възможност..
Днес, 29 април, в клуб "Петното на Роршах" в Пловдив ще се състои среща с писателя Константин Константинов , който ще представи своя нов роман "Последният войнишки император". Модератор на събитието е писателят и драматург Александър Секулов. Романът носи заглавие, вдъхновено от едно любопитно историческо понятие – "войнишки императори". С този..
Художничките Ива Колоренчова и Маркета Варадиова представят съвместна инсталация в изложбеното пространство на Чешкия център, вдъхновена от пейзажа на Чешкото средногорие. Проектът включва комбинация от метални картини и стъклени обекти, които препращат към характерната морфология и атмосфера на региона. Откриването на изложбата ще се..
Изложба "Долината на тракийските царе" с творби на ученици от русенските училища се открива днес от 16:30 ч. Художествената галерия в Русе и Община Русе си партнират с училищата в града за създаването на изложба с ученическо творчество – "Долината на тракийските царе". Събитието е част от национална инициатива на сдружение "Движение на..
На 6 март министърът на културата Мариан Бачев отстрани арх. Петър Петров от поста директор на Националния институт за недвижимо културно наследство..
Надежда Маркова е студентка в магистърската програма по квантова информатика на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Заедно с това е и носител..
"Shining Wind/Сияен вятър" е двуезична хайку антология, която събира 139 поети от 16 държави. Тя излиза на английски и български език и има международен..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg