Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Здравният медиатор – мост между институциите и уязвимите

Ирина Илиева – здравен медиатор
Снимка: Програма „Зов за социално включване на роми и други уязвими групи“

През годините работата на здравните медиатори за преодоляване на негативните тенденции е оценена като полезна. Професията се развива от пилотна неправителствена дейност до държавна политика. Всяка година мрежата от здравни медиатори се увеличава, като в нея се включват нови общини. От 2007 г. насам държавата осигурява бюджет за тях.

Ето какво споделя в „Нашият ден“ д-р Радосвета Стаменкова, изпълнителен директор на Българската асоциация по семейно планиране и сексуално здраве:

"Здравните медиатори са общински служители и получават своето възнаграждение от Министерство на финансите и Министерство на здравеопазването по делегиран бюджет. Те работят на минимална заплата и са мостът между уязвимата общност и институцията, която помага и работи с общопрактикуващите лекари“.

Проблемите пред здравните медиатори

“Сравнително новата за България професия „здравен медиатор” осигурява възможности за ефективна връзка между предоставящите здравни услуги и хората от уязвимите социални групи, както и за съвместни действия със структурите на системата на здравеопазване, регионалните центрове по здравеопазване и регионалните инспекции по опазване и контрол на общественото здраве.

Добрата новина е, че дейността на здравните медиатори е вече нормативно регламентирана.

Достъпът до здравни услуги се гарантира чрез посредничеството на здравни  медиатори, които са свързващо звено между уязвимите групи от населението и достъпа до здравната система на лица с най-висока степен на здравна уязвимост. Около 40% от здравните медиатори имат университетска степен на образование. Здравните медиатори преминават през специализирано обучение, провеждано съвместно от Факултета по обществено здраве на Медицински университет - София и Сдружение "Национална мрежа на здравните медиатори“.

Какви проблеми решава здравната медиация?

"Причината здравните медиатори да бъдат разпознати като нещо полезно бе, че през 2007-2008 г. имаше епидемия от морбили и  близо 28 000 деца се разболяха, като 28 от тях починаха. А в кварталите, където здравните медиатори работеха, нямаше пробив. Така държавата осъзна, че те са полезни. Здравните медиатори помагат на родителите да спазват имунизационния календар“, разказва д-р Стаменкова.

Повече можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44