Галерия "Астри" отново представя произведения на утвърдения български художник Ивайло Мирчев. Този път неговите картини са обединени от заглавието "Преминаване във времето". Експозицията е съставена от ранни и дори студентски негови етюди, така и съвсем нови картини, като навлиза в "творческата кухня" на автора. По неговите думи това е една донякъде еклектична, но и любопитна изложба, показваща генезиса, развитието и актуалното му поведение като художник.
"Неотдавна извадих от един килер няколко стари мои картини, някои навити на руло платна, други върху картон, но всички потънали в прах и в лошо състояние. Защо съм ги скрил от себе си не помня, но вероятно не съм ги харесвал.
След като ги стегнах и почистих, установих, че преценката ми не е била съвсем справедлива. Правени са в студентските и първите години на художническата ми практика. Очевиднo не са най-представителните ми произведения, но в тях има нещо безхитростно и очарователно, особено в онези, в които е осезателно силното влияние на Светлин Русев. Бяхме прилежни ученици, а той амбициозен и взискателен учител.
Така се появи идеята да споделя тези творчески "находки“ заедно с моментните ми занимания по живопис. А те са най-вече във водните техники, защото харесвам хартията, която се отдава с нежна съпротива на молива и акварелното петно. Обичам да владея случайността и собствените си емоции. Освен това част от тези акварели-рисунки са всъщност проекти за маслени картини и прецених, че би било интересно да запозная публиката с творческата си "кухня“. Благодаря на Вихра, че за пореден път ми позволи да експериментирам с една донякъде еклектична, но, надявам се, и любопитна изложба, показваща генезиса, развитието и актуалното ми поведение като художник, в уютното и одухотворено пространство на галерия "Астри" – споделя Ивайло Мирчев.
Изложбата може да бъде видяна до 11 юни в столичната галерия "Астри"
Чуйте повече от звуковите файлове.
Ивайло Мирчев е роден на 11 август 1954 в София. Завършва Художествената гимназия в София, а през 1981 и ВИИИ "Никой Павлович“ в класа на акад. Светлин Русев. От 1983 е член на СБХ. През периода 2004-2011 е председател на СБХ. Автор е на десетки самостоятелни изложби в София, Варна, Созопол, Търговище, Базел, Есен, Вупертал, Виена, Братислава, Фондация Шрайнер, Бад Щебен, Германия и др. През 1985 г. е удостоен с наградата за пластични изкуства “Южна пролет” Лауреат е на голямата награда на Националната младежка изложба 1986 г. Той е 42-рият носител на Националната награда за живопис "Владимир Димитров-Майстора“ - 2015 година. Като професор в Художествената академия подкрепя и вдъхновява поколения съвременни художници, предавайки им знанието за красотата.
Снимки – Ани Петрова, БНР и галерия "Астри"Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..
2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..
Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..
Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg