Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Преминаване във времето" – Ивайло Мирчев в галерия "Астри"

10
Снимка: Ани Петрова

Галерия "Астри" отново представя произведения на утвърдения български художник Ивайло Мирчев. Този път неговите картини са обединени от заглавието "Преминаване във времето". Експозицията е съставена от ранни и дори студентски негови етюди, така и съвсем нови картини, като навлиза в "творческата кухня" на автора. По неговите думи това е една донякъде еклектична, но и любопитна изложба, показваща генезиса, развитието и актуалното му поведение като художник.

"Неотдавна извадих от един килер няколко стари мои картини, някои навити на руло платна, други върху картон, но всички потънали в прах и в лошо състояние. Защо съм ги скрил от себе си не помня, но вероятно не съм ги харесвал.

След като ги стегнах и почистих, установих, че преценката ми не е била съвсем справедлива. Правени са в студентските и първите години на художническата ми практика. Очевиднo не са най-представителните ми произведения, но в тях има нещо безхитростно и очарователно, особено в онези, в които е осезателно силното влияние на Светлин Русев. Бяхме прилежни ученици, а той амбициозен и взискателен учител.

Така се появи идеята да споделя тези творчески "находки“ заедно с моментните ми занимания по живопис. А те са най-вече във водните техники, защото харесвам хартията, която се отдава с нежна съпротива на молива и акварелното петно. Обичам да владея случайността и собствените си емоции. Освен това част от тези акварели-рисунки са всъщност проекти за маслени картини и прецених, че би било интересно да запозная публиката с творческата си "кухня“. Благодаря на Вихра, че за пореден път ми позволи да експериментирам с една донякъде еклектична, но, надявам се, и любопитна изложба, показваща генезиса, развитието и актуалното ми поведение като художник, в уютното и одухотворено пространство на галерия "Астри" – споделя Ивайло Мирчев.

Изложбата може да бъде видяна до 11 юни в столичната галерия "Астри"

Чуйте повече от звуковите файлове.


Ивайло Мирчев е роден на 11 август 1954 в София. Завършва Художествената гимназия в София, а през 1981 и ВИИИ "Никой Павлович“ в класа на акад. Светлин Русев. От 1983 е член на СБХ. През периода 2004-2011 е председател на СБХ. Автор е на десетки самостоятелни изложби в София, Варна, Созопол, Търговище, Базел, Есен, Вупертал, Виена, Братислава, Фондация Шрайнер, Бад Щебен, Германия и др. През 1985 г. е удостоен с наградата за пластични изкуства “Южна пролет” Лауреат е на голямата награда на Националната младежка изложба 1986 г. Той е 42-рият носител на Националната награда за живопис "Владимир Димитров-Майстора“ - 2015 година. Като професор в Художествената академия подкрепя и вдъхновява поколения съвременни художници, предавайки им знанието за красотата.

Снимки – Ани Петрова, БНР и галерия "Астри"
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Антология разкрива живота на средновековните хора

Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси.  В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..

публикувано на 28.11.24 в 16:22

Лица от Кавала

"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..

публикувано на 28.11.24 в 16:10

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10

Преподавателят и Принцът: Нишкови за фотографията – като страст и професия

В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..

публикувано на 28.11.24 в 09:46