Големият двигател на събития в момента е войната в Украйна. Това мнение изрази в "Нашият ден“ Адриан Николов от Института за пазарна икономика.
"Няма как да избягаме от това, тъй като цяла Европа в момента на практика се чуди как много бързо да замести своята зависимост от руски петрол, газ и всякакви други доставки, в това число и ценни метали", посочи той.
Забавящият се икономически ръст и перспективите за допълнително влошаване на икономическото представяне обаче не са единственият проблем за Европейската централна банка.
Благодарение на продажбата на оръжия за Украйна износът надвишава всички рекорди до този момент. Наблюдава се ръст на заплатите в IT сектора, в телевизиите и мобилните оператори те надхвърлиха 4000 лв. Според експертите в края на март е имало близо 2 мил. 270 работещи наемници в България, което говори за ниска безработица. От Европейската централна банка твърдят, че лихвите тръгват нагоре от юли.
"Правителството прекалено много се разпилява в своите мерки и се опитва да гаси едновременно много пожари. В резултат на което те няма да доведат толкова активно до резултата, който управляващите искат да постигнат. Борим се с високата цена на хляба, въвеждаме нулево ДДС. В контра на това махаме ниското ДДС за алкохола. Опитваме да борим високата цена на горивото. Едновременно с това се опитваме да субсидираме електроенергията на фирмите. Това може да задвижи инфлацията нагоре", споделя Адриан Николов.
По думите на експерта това, което България изживяваше с Русия като икономически отношения, се превърна в политически инструмент. "Ние дълги години смятахме, че можем да оставим настрана тежкия авторитарен режим в Москва и да ползваме единствено техните евтини ресурси, а сега се оказа, че това се превърна в политическо оръжие срещу нас".
Мнението в детайли чуйте в звуковия файл.
Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява". С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..
Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..
В "Нашият ден" представяме две коледни инициативи на студентите от Софийския университет "Св. Климент Охридски" , които за поредна година ще стоплят сърцата на куп непознати възрастни хора и деца. За десети път Студентски съвет при СУ организира най-топлото си събитие, като приканва студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..
"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Световноизвестният гръден хирург проф. Валтер Клепетко, който до пенсионирането си бе ръководител на катедрата по хирургия в Университетската болница..
"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg