Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адриан Николов

Мерките на правителството могат да задвижат инфлацията нагоре

Адриан Николов
Снимка: Тони Тончев, BusinessGlobal

Големият двигател на събития в момента е войната в Украйна. Това мнение изрази в "Нашият ден“ Адриан Николов от Института за пазарна икономика.

"Няма как да избягаме от това, тъй като цяла Европа в момента на практика се чуди как много бързо да замести своята зависимост от руски петрол, газ и всякакви други доставки, в това число и ценни метали", посочи той.  

Забавящият се икономически ръст и перспективите за допълнително влошаване на икономическото представяне обаче не са единственият проблем за Европейската централна банка.

Благодарение на продажбата на оръжия за Украйна износът надвишава всички рекорди до този момент. Наблюдава се ръст на заплатите в IT сектора, в телевизиите и мобилните оператори те надхвърлиха 4000 лв. Според експертите в края на март е имало близо 2 мил. 270 работещи наемници в България, което говори за ниска безработица. От Европейската централна банка твърдят, че лихвите тръгват нагоре от юли.

"Правителството прекалено много се разпилява в своите мерки и се опитва да гаси едновременно много пожари. В резултат на което те няма да доведат толкова активно до резултата, който управляващите искат да постигнат. Борим се с високата цена на хляба, въвеждаме нулево ДДС. В контра на това махаме ниското ДДС за алкохола. Опитваме да борим високата цена на горивото. Едновременно с това се опитваме да субсидираме електроенергията на фирмите. Това може да задвижи инфлацията нагоре", споделя Адриан Николов. 

По думите на експерта това, което България изживяваше с Русия като икономически отношения, се превърна в политически инструмент. "Ние дълги години смятахме, че можем да оставим настрана тежкия авторитарен режим в Москва и да ползваме единствено техните евтини ресурси, а сега се оказа, че това се превърна в политическо оръжие срещу нас".

Мнението в детайли чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анелия Торошанова и д-р Орлин Колев

Конституционни ребуси и изборни предизвикателства

Преди дни Конституционният съд се произнесе, като обяви Решението на НС за предсрочното прекратяване на мандата на управителя на Националната здравноосигурителна каса Станимир Михайлов за противоконституционно. В случая решението на КС има ли възстановителен ефект? За ветото на президента по отношение на Закона за адвокатурата. В "Законът и Темида"..

публикувано на 27.09.24 в 14:15
Ана-Мария Кръстева

"Сътворението" – ново предаване, което ще търси отговори на екзистенциални въпроси

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува Ана-Мария Кръстева , водеща на предаването "Благовестие", която сподели подробности за новия си проект – предаването "Сътворението" по програма "Христо Ботев". Тя разказа, че идеята за този проект носи в себе си от дълго време и многократно е опитвала да го реализира, но безуспешно до..

обновено на 27.09.24 в 13:40
Елена Шагай

Миграция, медицина и сладкарство: Историята на Елена и нейния нов живот в България

Днес в предаването "Мигранти с таланти" ви представяме вдъхновяващата история на Елена Шагай, която пристига в България преди пет години от Украйна. Елена идва тук, водена от любовта към своя български съпруг, когото тя с топлота нарича "най-прекрасният мъж на света". По образование, тя е лекар вирусолог, но заради езиковата бариера така и не успява да..

публикувано на 27.09.24 в 13:09
Съдът на Европейския съюз в Люксембург

Съдебната практика на Съда на ЕС

Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". В това издание съдия Марияна Кънчева  се опитва да синтезира важните процедурни промени,..

публикувано на 27.09.24 в 12:15

"Нощта на учените" събира артисти и учени в магически светове

Европейската нощ на учените е събитие, което традиционно се провежда в над 300 града в Европа и света. Поредното му издание, както обичайно, се състои в последния петък на септември. Днес, на 27 септември, посетителите на Националния природонаучен музей при БАН ще имат възможността да се срещнат с д вама орнитолози, двама палеонтолози, един артист и..

обновено на 27.09.24 в 12:08