Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новият европейски доклад за интеграцията на бежанците – къде сме ние?

Бистра Иванова
Снимка: личен архив

Темата за интеграцията на бежанци отново придоби актуалност в цяла Европа. Нов задълбочен доклад на проекта NIEM разглежда интеграционните политики на 14 страни от ЕС през 2021 г. и показва, че държавите, които днес приемат най-много бежанци, са най-малко подготвени за това. Сравнителният анализ разглежда всички аспекти на интеграцията с помощта на над 150 индикатора, вкл. в области като право на пребиване, събиране на семейства, жилищно настаняване, здравеопазване, социална сигурност, достъп до заетост, образование, професионално обучение, изграждане на мостове с приемащото общество и др.  

Проучването показва, че България е сред страните с най-лоши условия за интеграция с 37.1 от 100 точки. След нас се нареждат само Полша и Унгария, а първенци в класацията са Швеция, Франция, Литва и Испания. Сравнителен анализ спрямо 2017 г. показва, че в България ситуацията е в застой, като спрямо 2019 г. дори отбелязваме лек спад с 0.9 точки с негативно развитие в сферата на социалната сигурност. 

България няма достатъчно развита правна рамка и работещи политики, които да подпомагат интеграцията на бежанци, вкл. страната не осигурява целево държавно финансиране за такива дейности. Друго негативно развитие е, че през 2021 г. България прие нова Национална стратегия по миграция (2021-2025), която заличи думата "интеграция“ от заглавието на документа. За сравнения предишната стратегия се наричаше Национална стратегия в областта на миграцията, убежището и интеграцията (2015-2020).  

За това как се справя Европа с интеграцията на бежанци, какви са структурните проблеми и временните решения, както и последните резултати от новия европейски доклад за интеграция представя в "Аларма" Бистра Иванова от "Мулти култи колектив".

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – личен архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука за три минути: Вълнуващи срещи с българските учени на FameLab

Фондация "Красива наука" организира поредица от събития, вдъхновени от Европейската нощ на учените, които ще се проведат от 25 до 29 септември в партньорство с Министерството на образованието и науката, общини като София, Видин, Монтана и Бургас, както и с университети, научни институти, училища и неправителствени организации. Програмата..

публикувано на 26.09.24 в 12:58

Морето и околната среда: как защитаваме водите на България

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден", по повод Световния ден на морето, говорим за морската околна среда и бъдещето на човечеството. В разговора участва проф. д-р Мирослав Цветков, капитан първи ранг и началник на научната секция във Висшето военноморско училище "Никола Вапцаров" във Варна. "Световният ден на морето се..

обновено на 26.09.24 в 11:53

По дирите на сиренето

Български животновъди и майстори на сиренето, които преработват млякото си в собствени мандри, регистрирани по Наредба 26, се срещат за обмен със специалиста и технолог на сирене и млечни продукти Джанпаоло Гаярин в алпийската италианска община Трентино, където традициите в производството и многообразието от вкусове са запазени. За срещата, за..

публикувано на 26.09.24 в 10:44
Александър Димитров и водещия на предаването

От английски до унгарски: Пътешествието на един млад полиглот

На 26 септември Европа отбелязва Европейския ден на езиците – инициатива на Съвета на Европа, която има за цел да насърчи изучаването на чужди езици и да популяризира езиковото и културното многообразие на континента. В рамките на този специален ден, в предаването "Нашият ден" по БНР, гостува младият полиглот Александър Димитров , който сподели..

обновено на 26.09.24 в 10:31