Влади Симеонов – цигулар, диригент, педагог и общественик – български музикант, който с пълно основание може да бъде причислен към будителите на нашето време. Творец, който оставя името си в новата ни музикална история като един от създателите и съзидателите на българското симфонично дело.
Tой е основател на цели седем български оркестрови състава, сред които първия български камерен оркестър (1937 г.), Пловдивския симфоничен оркестър (1945), Симфоничния оркестър на Националното радио и Учебния симфоничен оркестър на Българската държавна консерватория (днес Академичен симфоничен оркестър на Националната музикална академия).
Запленен от малък от магията на музиката, той започва да се занимава с цигулка на 5-годишна възраст под ръководството на баща си. Още в тези ранни години у Влади Симеонов се формират и затвърждават онези качества, с които той се отличава в бъдещата си работа – пределна самовзискателност и точен критерий за самооценка.
Известен е и неговият изострен абсолютен слух, а редица негови колеги си спомнят как той респектирал музикантите в различните оркестри, с това, че чувал неточно изпълнен тон дори когато свири целият състав. Неслучайно изпълнителският талант и музикално чувство на младия Влади Симеонов не остават незабелязани и още като юноша той е избран за оркестрант в основания от проф. Саша Попов тогавашен Академичен симфоничен оркестър, прераснал впоследствие в Софийска филхармония. Този факт дава основание на Симеонов да счита себе си за един от съоснователите и на този наш симфоничен оркестър. Самият той разказва в спомените си за своето музикално обучение, своите учители и началото на професионалния си път като диригент в запис, съхраняван в Златния фонд на националното радио.
Разбира се, когато се спомене името на Влади Симеонов, в съзнанието на повечето български музиканти, както и на почитателите на високото класическо музикално изкуство, безспорно засиява венецът в жизнения му и творчески път – основаният от него през 1952 г. първи по рода си детско-юношески симфоничен оркестър. Впоследствие той прераства в Младежка филхармония "Пионер", с която е свързан най-плодотворният период в живота му, и която той ръководи до края на земния си път през 1990 г.
Влади Симеонов оставя ярка следа в симфоничната ни диригентска школа и като педагог, посветил 35 години от живота си на преподавателска дейност в Националната музикална академия, а сред възпитаниците му се открояват имената на такива изявени български диригенти като Александър Владигеров, Борис Хинчев, Борис Спасов, Васил Казанджиев, Емил Табаков, Емил Чакъров, Росица Баталова и много други.
В изданието си на 24 май 2022 г. от 19.30 ч. предаването "Студио "Музика" отдава заслужено внимание и почит към личността и делото на проф. Влади Симеонов.
Освен музика, прозвучала под негово диригентство в изпълнение на различни оркестрови състави, в предаването свои съкровени преживявания и спомени от общуването с Влади Симеонов и неговото изкуство споделят и трима от неговите възпитаници, преминали през школата на Младежка филхармония "Пионер": проф. Владислав Григоров, един от доайените на българската валдхорнова школа, доц. д-р Александър Пешев, изпълнителен директор на фондация "Проф. Влади Симеонов" и Весела Господинова – вицепрезидент на фондацията.
Наситената програма в културния живот на столицата не е пречка и на морето да се организират паметни музикални събития. Концерт с международен мащаб акостира в Бургас и това лято. На 2 август пристанището в морския град ще се превърне в сцена за една от най-оригиналните и любими певици на съвременната сцена – Рошийн Мърфи. Очакваме..
Съботната оперна вечер посвещаваме на шведския сопран Биргит Нилсон. Ще я чуем в няколко фрагмента из опери на Рихард Вагнер. Като цялостен образ тя се превъплъщава в ролята на Реция от операта "Оберон" на Карл Мария фон Вебер. Запис под диригентството на Рафаел Кубелик и с участието на Доналд Гроуб, Марга Шимл, Джулия Хамари, Оже Арлийн, Пласидо..
В тазгодишното издание на фестивала във фокус са българските музиканти. Концепцията на музикалното събитие е да кани имена, които са желани и помнещи се от публиката, която специално се събира пред сцената до хотел "Рила", за да ги чуе. Тази година пристигат Дърти Луупс (Швеция) и Нгуен Ле "Силк&Сенд" трио (Франция). Фестивалът ще бъде открит от..
О, да! Легендарната група "Гънс ен' Роузес" обяви своето дългоочаквано завръщане в София като част от мащабното си турне през 2025 година. Вторият десант на патлаците и розите предстои отново на стадион "Васил Левски" тази вечер. Във въздуха припуква електричеството на нетърпеливото очакване за фалцетните височини на Аксел, Кавалерът на розите с..
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който започва от Варна от Националното училище по изкуствата "Добри Христов", където Рая е в класа по пиано на Боян Бъчваров и я отвежда през 2009 г. в Кралската академия по музика в Лондон, с пълна..
RADAR Festival Beyond Music се завръща между 7-и и 10-и август във Варна и както всеки път, предлага богата програма от аудио-визуални преживявания...
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg