Интерактивна карта с действащите училища на територията на страната, които носят името на светите братя Кирил и Методий, създадоха ученици от едноименното пловдивско средно училище.
По инициатива на ръководството и педагогическите специалисти ученици от VII и X клас изработиха карта, от която става ясно, че от всички 2368 училища 10% носят името на славянските първоучители. 11 на сто от тях са държавни, 83% – общински, 5% – частни и 1% – духовни.
Оказва се, че най-голям е процентът на основните училища – 49, следван от средните – 21%, професионалните гимназии – 15%, профилираните гимназии – 5%, началните училища – 5%, обединените – 2%, спортните – 1%, училищата по изкуствата – 1% и 1% – други.
“Идеята се роди преди години от самите ученици, особено децата от 1-ви и 2-ри клас. Когато ходеха на екскурзии в различни градове, винаги се снимаха пред паметника на светите братя Кирил и Методий, ако в съответния град има такъв“, разказва в “Нашият ден“ Таня Николова, директор на училището и допълва:
“Така първоначално започнахме да събираме снимки от паметниците от цяла България, а и не само от нея. Миналата година преподавателите решихме да предложим на учениците проект, в който да проучат всички училища в България, носещи името на светите братя.
Първоначално се събра информацията от учениците, след което те бяха разделени на екипи, за да я обработят. Няколко месеца ученици и учители работиха активно.“
Обратна връзка
Тя посочи още, че след публикуването на картата има обратна връзка само от няколко училища. Според нея интерес има и “картата ще заживее собствен живот“.
Интерактивната карта може да бъде разгледана в сайта на училището ( ecoschoolplovdiv.bg ), както и на: https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1EWt-rZuy7chKvsQaxM423L5PqJEJlJit&usp=sharing
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
С тържествена вечер в Драматичен театър "Йордан Йовков" Добрич ще почете 70-годишнината на един от най-емблематичните актьори в съвременния български театър – Валентин Андреев, познат на поколения зрители с артистичния си псевдоним Рафе. Събитието ще се състои на 2 май от 19:00 ч. с вход свободен и ще събере колеги, приятели и почитатели на..
След световния успех на романа "История на пчелите", норвежката писателка Мая Люнде продължава своето екологично писателско пътешествие с втората част от четирилогията си – "Краят на океана". Този нов роман е не просто художествена творба, а силно емоционален и въздействащ разказ за едно от най-острите предизвикателства на нашето време – глобалният..
В залата за временни изложби "Колю Фичето" на Исторически музей – Дряново, този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата "Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)" . Събитието, което ще започне в 17:30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на..
В поредното издание на медицинското предаване Lege Artis темата за черния дроб и неговото здраве бе отново във фокуса на вниманието. Гост в студиото беше гастроентерологът д-р Николай Цонев, който предостави ценна информация относно функцията, заболяванията и начините за поддържане на този жизненоважен орган. Според д-р Цонев черният дроб е..
В предаването Lege Artis гостува изпълнителният директор на МБАЛ “Рахила Ангелова” – гр. Перник, Емил Ненков, който сподели актуална информация относно състоянието и бъдещето на АГ отделението в болницата, както и предизвикателствата, пред които е изправено лечебното заведение. Кметът на Перник с временно решение на кризата в родилното..
Драматичният театър "Гео Милев" в Стара Загора обяви създаването на нов театрален фестивал в града. Той се нарича "Нови открити сцени +" и първото му..
Във всеки израз на идентичност и свобода човек може да открие парченце бунт. Ако иска да отвори очите и ушите си за него, разбира се. Да вземем например..
В поредното издание на медицинското предаване Lege Artis темата за черния дроб и неговото здраве бе отново във фокуса на вниманието. Гост в студиото беше..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg