Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици създадоха интерактивна карта на училищата с името на братята Кирил и Методий

Снимка: google

Интерактивна карта с действащите училища на територията на страната, които носят името на светите братя Кирил и Методий, създадоха ученици от едноименното пловдивско средно училище.

По инициатива на ръководството и педагогическите специалисти ученици от VII и X клас изработиха карта, от която става ясно, че от всички 2368 училища 10% носят името на славянските първоучители. 11 на сто от тях са държавни, 83% – общински, 5% – частни и 1% – духовни.

Оказва се, че най-голям е процентът на основните училища – 49, следван от средните – 21%, професионалните гимназии – 15%, профилираните гимназии – 5%, началните училища – 5%, обединените – 2%, спортните  – 1%, училищата по изкуствата – 1% и 1% – други.

“Идеята се роди преди години от самите ученици, особено децата от 1-ви и 2-ри клас. Когато ходеха на екскурзии в различни градове, винаги се снимаха пред паметника на светите братя Кирил и Методий, ако в съответния град има такъв“, разказва в “Нашият ден“ Таня Николова, директор на училището и допълва:

“Така първоначално започнахме да събираме снимки от паметниците от цяла България, а и не само от нея. Миналата година преподавателите решихме да предложим на учениците проект, в който да проучат всички училища в България, носещи името на светите братя.

Първоначално се събра информацията от учениците, след което те бяха разделени на екипи, за да я обработят. Няколко месеца ученици и учители работиха активно.“

Обратна връзка

Тя посочи още, че след публикуването на картата има обратна връзка само от няколко училища. Според нея интерес има и “картата ще заживее собствен живот“.

Интерактивната карта може да бъде разгледана в сайта на училището ( ecoschoolplovdiv.bg ), както и на: https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1EWt-rZuy7chKvsQaxM423L5PqJEJlJit&usp=sharing

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.



По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05

Завистта и клеветата

В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..

публикувано на 27.07.25 в 09:35
Валентин Вълканов

Борисов и Пеевски – феномените на българската демокрация

Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус"  днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които искат справедлива съдебна система у нас . Какво пропусна гражданското ни общество, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Какво..

публикувано на 26.07.25 в 09:05
Доц. Жана Попова

Журналистите не бива да спират да пишат за това кой проверява проверяващия

Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул"  коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..

публикувано на 25.07.25 в 15:20