Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Митко Новков:

Културата е вечност

Снимка: Ани Петрова

Националната програма "Христо Ботев" се развива и утвърждава като най-голямата и основна българска медия за култура, образование, класическа и други жанрове музика в радиоефира. От 4 януари 1971 година Втора програма на Българското национално радио носи името на Ботев. В годините след демократичните промени (през декември 1992 г.), съществуващите дотогава програми "Знание" и "Орфей" на БНР са преструктурирани и програма "Христо Ботев" поема техните характеристики и функции. Тя се превръща в организатор на национални и международни конкурси в областта на литературата, драматургията, забавната музика, фолклора, хумора, детското творчество, както и за хората в неравностойно положение.

Освен уникалната студийна продукция, програмата продуцира български драматургични и литературни произведения в рамките на "Запазена марка Радиотеатър". Предава всички по-значими сценични прояви в областта на музикалната класика и фолклора у нас и в чужбина, както и знакови спектакли от българския и международен културен живот.

Програмата излъчва редовно и концертите на съставите на БНР.

И днес националната програма "Христо Ботев" продължава да бъде културно-образователна, публицистична и музикална, колкото и да я променят дигитализацията и новите технологии.


Мисията и визията ѝ са уникални, а слушателите на програмата са хора, които се интересуват от музика, литература, театър, изкуство, наука, история, български език и всичко свързано с духовното развитие на България, Европа и света.

В екипите на "Христо Ботев" работят не само журналисти, но и специалисти в своята област – писатели, поети, композитори, кино- и литературни критици, режисьори.

"Затова, доколкото културата е вечност, можем да кажем, че програма "Христо Ботев" работи за вечността" – сподели в студиото на "Артефир" директорът на програма "Христо Ботев" Митко Новков, поканен да гостува навръх празника на светите равноапостоли Кирил и Методий.

Снимки: Ани Петрова
По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сборник разкази на Ангел Г. Ангелов за любовта

Излезе новата книга на Ангел Г. Ангелов "Басейнът, както и други разкази за любовта". Тя беше представена на премиерата от доц. Морис Фадел. Както той отбеляза, темата за любовта е често срещана в произведенията на писателя, но това е "невъзможната любов", по заглавието на друга негова книга. Жанрът на разказа привлича Ангел Г. Ангелов, той е издал..

публикувано на 08.06.24 в 09:27

Цяла седмица театрален празник във Враца

Със спектакъла "Кралицата майка" на Театър "Българска армия" ще бъде открит на 10 юни Националният фестивал на малките театрални форми във Враца. Той е най-старият театрален форум в България и тази година е 34-тото му издание. В седемте фестивални дни до 16 юни зрителите ще имат възможност да видят 14 постановки, избрани от селекционерите Мирослава..

публикувано на 08.06.24 в 08:50

За гласувалите с усмивка

В редакция "Хумор и сатира" смятаме, че гласуването е не само право, но и задължение, най-вече пред самия себе си. Тази неделя след новините в 18 всички, които са гласували в неделя ще получат по радиото по една усмивка, която изглежда така: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от актьорите Милка..

публикувано на 07.06.24 в 17:30

"В очакване на Годо" отново провокира въпросът за чакането

Предстои премиера на представлението "В очакване на Годо" на сцената на кино-театър "Освобождение". Сценичната версия прилага подхода на театъра на абсурда, присъщ за Самюел Бекет, но използва и съвременни театрални техники и препратки. Въпросът за чакането през търсенето на себе си е поставен актуално през погледа на всички персонажи. Повече за..

публикувано на 07.06.24 в 17:15

Златните години на българското графично изкуство

70 творби на 35 български художници от три творчески поколения представя най-новата постоянна експозиция "Графика и живопис" на Градската художествена галерия "Борис Георгиев" – Варна.   Знаковата изложба включва всички стилови и пластически направления в българското графично изкуство – фигуративизъм, експресионизъм, сюрреализъм,..

публикувано на 07.06.24 в 17:00