Децата с аутизъм са различни, затова и с тях трябва да се работи по различен начин. При голяма част от тях се наблюдават характерни сензорно моторни нарушения – например обща неловкост, некоординирана походка, проблеми при извършването на фини целенасочени движения, непоносимост към звукови и други стимули от средата.
Ето защо е важно тези децата да развиват физическите си качества. Освен това стимулирането на двигателната активност води и до подобряване на разбирането, концентрацията, устойчивостта на вниманието и уменията за учене.
Децата с аутизъм често се "затварят в себе си“, не желаят да общуват и нямат желание да развиват двигателните си умения.
"За хората с аутизъм понятието свободно време е най-абстрактното и трудно за разбиране понятие. Те тенденциозно вътрешно търсят и организират за себе си. Това да бъдат заети непрекъснато е важното за децата и юношите с аутизъм“, обяснява в "Нашият ден“ Ани Сапунджиева от сдружение “Аутизъм“.
Каузата
Достъп до терапевтична услуга ежедневно получават около 45 деца, юноши и младежи с аутизъм в Център за социална рехабилитация и интеграция на деца и лица с нарушения от аутистичен спектър. Изграждане на адаптирана спортна площадка за спорт на открито е кауза, зад която застават членовете на Лайънс клуб "София Диамант“.
В навечерието на деня на детето от Лайънс клуб "София Диамант“, съвместно със Столична община, организират на 28 май от 11 до 18 ч. в парк "Борисова градина", лятна сцена, празник за децата под мотото "Всички заедно”. Предвидени са забавни игри и танци, детско караоке, ателиета за рисуване, оцветяване, изработване на предмети. В допълнение организаторите са подготвили томбола и много награди, разказва Велизара Тодорова от Лайънс клуб "София Диамант".
Целия разговор с Ани Сапунджиева и Велизара Тодорова можете да чуете в звуковия файл.
Снимка - Сдружение "Асоциация Аутизъм"
На днешния 13 ноември светът отбелязва Международния ден на слепите хора – ден, посветен на разбирането на предизвикателствата, пред които са изправени хората със зрителни увреждания в своето ежедневие. На този ден отдаваме внимание не само на трудностите, но и на силата и постиженията на онези, които преодоляват тези препятствия. Днес ви..
8 ноември беше Световният ден на радиологията, в който чества епохалното откритие на германския учен Вилхелм Конрад Рьонтген, документирал електромагнитното излъчване през 1895 година. За новостите в специалността, навлизането на изкуствения интелект и нуждата от постоянно обучение и надграждане на професионалните качества на специалистите в..
Здравните рискове от замърсяването на въздуха – интервю в Lege Artis с пулмолога д-р Александър Симидчиев, председател на сдружение "Въздух за здраве". Няма орган или система на човешкото тяло, която да не се повлиява от качеството на въздуха. Човек вдишва 16 пъти на минута, затова мръсният въздух е най-големият риск за нашето здраве ...
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" се проведе дискусия, разглеждаща основите и границите на национализма, с участието на Василен Василев, докторант по философия в Софийския университет "Св. Климент Охридски", и Ивайло Шопски, един от основателите на пътуващото читалище "Бащино огнище". Разговорът започна с обсъждане на..
За предстоящата Международна конференция "Феминизмът е за всички" в "Нашият ден" разказва Виктория Петрова, директор комуникации и развитие в организацията "Български фонд за жените". Фондацията, която тази година празнува 20 години от създаването си, е единственият феминистки донор в страната. Годишнината е възможност за екипа да насочи..
Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на..
Хората в община Сливница търсят начини да върнат автобусното обслужване до населените си места. В "Нашият ден" чуваме разказа на жителка на с...
В събота (2 ноември) на сцената на Сатиричен театър "Алеко Константинов" се състоя премиерата на спектакъла "Майка Кураж и нейните деца" от Бертолт Брехт...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg