27 май официално е обявен от Европейската асоциация по спешна медицина EUSEM за Световен ден на спешната медицина през 2018 г. а първи път е обявен през 2018 г. от Европейската асоциация по спешна медицина EUSEM. Целта на този ден е да се обединят хората и управляващите по света мисловно и да говорят за спешната медицина и спешната медицинска помощ и важността на делото на хората, работещи в тази област на медицината.
България е една от първите пет страни в Европа, която въвежда специализацията по спешна медицина като основна специалност за лекари през същата година.
Преди повече от месец спешните медици изготвиха единни протоколи за триаж в спешната медицинска помощ. С единния триажен лист ще може да се гарантирана пациентите, че независимо в коя точка на страната се намират, ще получат равнопоставен и своевременен достъп до спешна медицинска помощ.
“Пътят, които извървяхме с въвеждането на триажите в извънболничната помощ, беше продължителен. Вероятно ще бъде такъв и този с въвеждането на триажните протоколи в болниците“, казва в “Нашият ден“ д-р Десислава Кателиева, главен координатор на Експертния съвет по Спешна медицина към министъра на здравеопазването и допълва:
“Тези протоколи трябва да бъдат приети от Министерство на здравеопазването, да се подложат на обществено обсъждане, след това да започне обучението на колегите. Евентуално след Нова година триажните протоколи трябва вече да станат факт. Много ми се иска те да станат публично известни и да се въведат, защото това е стъпка, която ни приравнява към добрите практики в цял свят.“
“Успоредно с това текат и търговете за закупуване не високо проходими линейки, които са последните от този лот, който е по Европроекта за Спешните центрове за закупуване не линейки. Започнати са и ремонти на филиали на Спешна помощ и спешни отделения в страната. Нещата се случват, но не със скоростта и обема, който на нас ни се иска. Може би това е причината някой от хората да се разочароват и да загубят надежда, че нещата ще се оправят“, поясни още Кателиева.
Тя посочи още, че увеличението на заплатите в центровете по спешна медицинска помощ е гарантирано от Министерството на здравеопазването, защото те са 100% финансирани от тях:
“За съжаление заплатите в тези отделения зависят от всяка една болница, в която има такова. Губещите болници няма как да осигурят тези пари и нещата някак се случват на книга.“
“Не става само с протести и конфронтация, трябва да се търси диалог. Въпросът е, че в нашето здравеопазване ножицата е много широка – от много бедни, до много богати. В някои лечебни заведения хората взимат в пъти по-големи заплати, отколкото в други. Това не може да се оправи с палатков лагер, а с нормативни промени. До тях се стига с продължителни и упорити диалози, които, предвид многото други проблеми в здравеопазването, не се случват“, посочва още тя и заявява:
“Искам да уверя всички, които разчитат на нас, че независимо колко ни е трудно и през какви обстоятелства преминаваме, даваме всичко за работата си.“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..
Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..
Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..
Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея? На тези въпроси в "Нашият..
Няма рибар, който да не е хващал огромни риби и по много, няма човек с въдица в ръката, който да не е най-добрият сред най-добрите риболовци. Това не е измислица, това практиката го показва, а ако някой не вярва, да пита първия срещнат рибар кое как е. Другият източник на информация, при това надежден, са водещите на "И рибар съм, и ловец съм" Росен..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg