Ако при актуализацията на бюджета не се увеличат парите за работещите в сценичните изкуства от есента актьорите в цялата страна излизат на протест, съобщи председателят на Съюза на артистите у нас Христо Мутафчиев. Той е разговарял с министъра на културата Атанас Атанасов и е поискал стартовата заплата в сектора да стане 1500 лева.
“Това не е искане от вчера и днес, то е от 30 години. Още преди 30 години искахме актуализирани заплати. В момента цифрата е 1500 лева, защото стандартът на живот се промени в последните 30 години“. Темата коментира в “Нашият ден“ Христо Мутафчиев, председател на Съюза на артистите в България, и допълни:
“Никой не очакваше такава убийствена инфлация, никой не очакваше, че ще има война, никой не очакваше, че ще има такива цени на газа и такова увеличение от топлофикациите. При заплата от 900 лева – как си представяте, че при 330% увеличение на парно и топла вода, колегите ще могат да се справят. А искаме да имаме семейство и в тази държава да има млади хора – как да стане това?! Искането ни е абсолютно навреме и намясто.“
“Проблемът с театралните сгради не е от 30, а от последните 70 години. Те не са нито ремонтирани, нито реновирани. Публиката влиза в стари сгради със стари столове, със стари мокети по земята, с прах. Голяма част от театралните сгради не са и пожарно осъвременени“, посочва още той. Според него хората, които управляват държавата, не виждат проблемите.
Срещата с министъра на културата
“Срещата протече много приятно, говори се с много добър тон. Обясних му всичко, което обяснявам и тук. Той ми каза: “Да, съгласен съм“. Съгласи се с всичко, което му казах, но какво от това, че се е съгласил, от тук нататък трябват действия. Той трябва да проведе своите разговори с министъра на финансите и с министър-председателя, който го е издигнал, след което трябва да се стигне до консенсус, че ще се отделят средства от държавния бюджет за Министерството на културата, които през формата “субсидия“ да стигнат до колегите ни в театрите“, казва още той.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
“В нашата държава се харчат и крадат достатъчно пари за какво ли не, ако сумираме това, което е необходимо за оправяне на бюджетите на всички театри, както държавните, така и общинските, тя ще бъде просто смешно на фона на всичко онова, което се случва в България“, казва в “Нашият ден“ Димитър Кабаков, бивш директор на театъра в Казанлък по настоящем директор в Драматично-куклен театър "Иван Радоев" – Плевен.
Проблемът според него е, че “държавата не желае култура и образование, защото те са вредни за нея. Те възпитават хората в мислене.“
“Заплатите са един от проблемите, другият проблем е издържането на сградите на театрите. Да видим колко сгради в областните центрове от десетилетия седят затворени от октомври до април, май, защото тяхното отопление е невъзможно. Да си припомним в какво състояние са тези сгради. Тук става въпрос за това – ще ги има ли театрите?! Театърът в едни град, като Асеновград, Казанлък и Дупница, където са общински театри, които са извън областите, те са културният център на града.“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg