Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Момчил Цветанов:

95% от фирмите, които се занимават с планински туризъм, са нелегални

Снимка: @Планинария

В ролята на Главен герой в “Нашият ден“ влиза Момчил Цветанов. Той е професионален планински водач, завършил курс по спелеология и инструкторски курс по техническо усъвършенстване към Българската федерация по спелеология. С над 15-годишен опит и има над 30 изкачвания на Олимп, многобройни изкачвания до други планини на Балканите, Юлийските Алпи, Гросглокнер, Доломитите, Атласките планини и др .Той е единственият човек от цяла Източна Европа, сертифициран от WGA - Wilderness Guides Assosiation, и определено има какво да разкаже и покаже. Консултант е на редица телевизионни шоу програми като "Running wild with Bear Grylls" на NBC и "Двойно оцеляване" на Discovery Channel.

"Няма много работа за планински водачи и държавата определено има вина за това. Създават се закони и рестрикции как се изпълнява определена професия, но не се търси начин за предпазване на хората от извършването на нелегална дейност. 95% от фирмите, които се занимават с планински туризъм, са нелегални“, споделя Момчил Цветанов.

Планините в България са гостоприемни през всички сезони на годината, но нека не забравяме, че за да се наслади на красотите им, човек трябва да бъде подготвен, като си осигури информация за избраните маршрути, за метеорологичните условия, както и да подходи отговорно и да пази природата чиста."

Парадоксът 

България е обявена през 2009 г. за страна номер едно с потенциал за приключенски туризъм. Да сте чули някой да развива този вид туризъм в България?

"Първо, има един огромен плюс, че сме в умерения пояс, заедно с редица други страни. България е скрита от тежки земетресения, от урагани. Нямаме свръхотровни животни и растения. Ние сме малка държава с впечатляващо разнообразие на релефа, което дава впечатляващо ландшафтно разнообразие. Но не го правим, защото приключенският туризъм изисква сериозна работа и изисква сериозни познания“, казва планинският водач.

Какво е да си консултант на телевизионни шоу програми за оцеляване?  

Ето какво разказва за своята работа, Момчил Цветанов. "Аз трябва да намеря локациите, да предложа опциите как да се оцелява и да обуча хората, които трябва да оцеляват, да им покажа основните акценти, това е общо за всички предавания. В общи линии аз отговарям за безопасността. Миналата година заснехме едно холандско шоу "Huntingtothewild“, което тепърва ще намери популярност, защото е направено максимално близо до реалността. Това е игра на шест двойки бегълци, които бягат на 1800 кв. км от 3 двойки професионални ловци“.

Целия разговор с Момчил Цветанов можете да чуете в звуковия файл.

Снимка- @Планинария
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12