"Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма "Христо Ботев“ за седмицата. Ето и някои от акцентите в предаването от 29 май.
В събота в предаването "Литературата. Начин на употреба“ екипът, реализирал 7 издания на Софийския международен литературен фестивал, представи събитията си за лятото. Между тях са поредната серия “Литературни маршрути“, този път свързани с проекта "Скритите букви“, който представя кирилицата пред света; гостуването на нобелистката Олга Токарчук и участието ѝ в "Литературните срещи“, планирани през първата половина на юни 2022 г. и ежегодния Пролетен базар на книгата, който започва на 30 май и продължава до 5 юни в парка на Националния дворец на културата. Каква е връзката между всички тези разнородни формати, обща ли е публиката им и очаква ли се тя да се увеличава, отговарят Тодора Радева и Демна Димитрова от Фондация "Прочети София“.
Украинското съвременно изкуство продължава да бъде фокус в българския културен живот. "Украйна е тук, Украйна е в нас" се нарича изложбата на Инга Леви и Анна Придатко, която до 7 юни е представена в галерия "Структура". В "Квадрат 500" до 26 юни продължава експозицията "Неотложни теми / Украинско експериментално филмово и видео изкуство". Селекцията на куратора Микола Ридни отразява живота в Украйна през последните 8 години преди инвазията на Русия – в обстановка, изпълнена с напрежение и заплаха.
За 25-а поредна година Габровското биенале на хумора и сатирата задава важен социален въпрос. Мотото му този път е "Икономия на средствата", а темата – наближаващите и вече настъпили екологични катастрофи, изчерпването на ресурсите и множеството кризи, които ни налагат да се променим културно, за да се приспособим към негативните ефекти от свръхконсумацията. Биеналето представя две журирани изложби – една за карикатура и една за съвременно изкуство – както и кураторската изложба със заглавие "Тренинг за чувствителност“.
За 13 поредна година се провежда Международният фестивал на анимационния филм "Златен Кукер“. Фестивалът е мост между професионалисти от цял свят и успява да покаже най-доброто от българската и световната анимация, като се стреми и да стимулира творческите изяви на аниматорите от цял свят. За изданието, което тази година се провежда в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов“, разказа директорката и основателка на "Златен кукер" аниматорката Надежда Славова.
Тази седмица беше поставено началото на Международния фестивал за камерна музика в Пловдив. Фестивалът е най-старият форум за камерна музика в Европа и най-дългогодишният фестивален формат в Пловдив. От основаването му през 1964 г. до днес не е прекъсвал нито веднъж. Тази година от 27 май до 18 юни 2022 г. е неговото 57-о издание. За първи път организатор е Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив. Изключително богатата програма ще бъде представена в Регионалния етнографски музей - Пловдив, къщата на Верен Стамболян в Общински институт "Старинен Пловдив“, както и в Koнцертната зала на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство. В афиша са включени имената на музиканти от България, Австрия, Венецуела, Италия, Испания, Полша, Северна Македония, Украйна и Япония. Кои са те – разказа в „Артефир“ в четвъртък артдиректорът на фестивала проф. Евгений Шевкенов.
"Пожелай си нещо" на гръцката режисьорка Пени Панайотопулу беше част от Балканския конкурс на 29-ия София филм фест. Филмът представлява социална драма, която пресъздава градски пейзажи и жизнени пространства, пълни със социални разломи, в които главният герой Костас губи контрол над себе си и с неимоверни усилия успява да запази вярата си в доброто..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края на миналата седмица. Идеята е на приятели, сътрудници, изследователи и близки хора до проф. Дичев. "Чудехме се какво би харесало на Ивайло и Иван Кръстев тогава каза: Той толкова много обичаше да..
В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA – художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg