"Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма "Христо Ботев“ за седмицата. Ето и някои от акцентите в предаването от 29 май.
В събота в предаването "Литературата. Начин на употреба“ екипът, реализирал 7 издания на Софийския международен литературен фестивал, представи събитията си за лятото. Между тях са поредната серия “Литературни маршрути“, този път свързани с проекта "Скритите букви“, който представя кирилицата пред света; гостуването на нобелистката Олга Токарчук и участието ѝ в "Литературните срещи“, планирани през първата половина на юни 2022 г. и ежегодния Пролетен базар на книгата, който започва на 30 май и продължава до 5 юни в парка на Националния дворец на културата. Каква е връзката между всички тези разнородни формати, обща ли е публиката им и очаква ли се тя да се увеличава, отговарят Тодора Радева и Демна Димитрова от Фондация "Прочети София“.
Украинското съвременно изкуство продължава да бъде фокус в българския културен живот. "Украйна е тук, Украйна е в нас" се нарича изложбата на Инга Леви и Анна Придатко, която до 7 юни е представена в галерия "Структура". В "Квадрат 500" до 26 юни продължава експозицията "Неотложни теми / Украинско експериментално филмово и видео изкуство". Селекцията на куратора Микола Ридни отразява живота в Украйна през последните 8 години преди инвазията на Русия – в обстановка, изпълнена с напрежение и заплаха.
За 25-а поредна година Габровското биенале на хумора и сатирата задава важен социален въпрос. Мотото му този път е "Икономия на средствата", а темата – наближаващите и вече настъпили екологични катастрофи, изчерпването на ресурсите и множеството кризи, които ни налагат да се променим културно, за да се приспособим към негативните ефекти от свръхконсумацията. Биеналето представя две журирани изложби – една за карикатура и една за съвременно изкуство – както и кураторската изложба със заглавие "Тренинг за чувствителност“.
За 13 поредна година се провежда Международният фестивал на анимационния филм "Златен Кукер“. Фестивалът е мост между професионалисти от цял свят и успява да покаже най-доброто от българската и световната анимация, като се стреми и да стимулира творческите изяви на аниматорите от цял свят. За изданието, което тази година се провежда в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов“, разказа директорката и основателка на "Златен кукер" аниматорката Надежда Славова.
Тази седмица беше поставено началото на Международния фестивал за камерна музика в Пловдив. Фестивалът е най-старият форум за камерна музика в Европа и най-дългогодишният фестивален формат в Пловдив. От основаването му през 1964 г. до днес не е прекъсвал нито веднъж. Тази година от 27 май до 18 юни 2022 г. е неговото 57-о издание. За първи път организатор е Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив. Изключително богатата програма ще бъде представена в Регионалния етнографски музей - Пловдив, къщата на Верен Стамболян в Общински институт "Старинен Пловдив“, както и в Koнцертната зала на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство. В афиша са включени имената на музиканти от България, Австрия, Венецуела, Италия, Испания, Полша, Северна Македония, Украйна и Япония. Кои са те – разказа в „Артефир“ в четвъртък артдиректорът на фестивала проф. Евгений Шевкенов.
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg