Думата "Освобождение" е избрана за център на неделната дискусия в предаването "Гласът на времето“. Този обтекаем термин създава повод за много двусмислици. "Освободен сте от еди-кога си“ – казва шефът на уволнявания работник. "Трудът освобождава“ – пише на вратата на концлагера. Аз освобождавам Европа, казваше Наполеон, казваше и Хитлер, казват и много други завоеватели. Днес руската армия твърди, че "освобождава“ Украйна от нацизма. Украинците твърдят, че всъщност ги "освобождават“ от жилищата и живота им. От друга страна, ние имаме паметник на Цар Освободител и се радваме, че сме освободени. Но "Войната е мир, свободата е робство, невежеството е сила.“ – пророкува Джордж Оруел в култовия си роман. "1984".
За освобождението като термин – в исторически, философски и културологичен план, както и за друга лукава терминология – разговоря с професор Александър Кьосев от СУ "Св. Кл. Охридски", с философа проф. Стилиян Йотов също от СУ, и с историка Александър Стоянов от Института за история при БАН.
Професор Александър Кьосев е убеден, че либералната демокрация няма достойна алтернатива, но и тя е подвластна на своите утопии. Професор Йотов твърди, че философски погледнато, освобождението е постоянен процес и следва да се откажеш от египетската робска хранилка, за да извървиш през пустинята и нищетата пътя към свободата. Александър Стоянов прави исторически ракурси, в които показва, че завоевателят винаги е търсил благовидната реторика за своите далеч неблаговидни цели.
Чуйте предаването от звуковия файл.
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Как да разбера този свят? 10 000 снежинки* се топят върху перваза – Из книгата с хайку и хайбун "Бели Петна" "Terra Култура" преминава в новата..
Всичко в живота е въпрос на избор. Ето например Кире Гьоревски е избрал да се превъплъщава в различни персонажи. Да пресъздава животи на сцената и на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg