Думата "Освобождение" е избрана за център на неделната дискусия в предаването "Гласът на времето“. Този обтекаем термин създава повод за много двусмислици. "Освободен сте от еди-кога си“ – казва шефът на уволнявания работник. "Трудът освобождава“ – пише на вратата на концлагера. Аз освобождавам Европа, казваше Наполеон, казваше и Хитлер, казват и много други завоеватели. Днес руската армия твърди, че "освобождава“ Украйна от нацизма. Украинците твърдят, че всъщност ги "освобождават“ от жилищата и живота им. От друга страна, ние имаме паметник на Цар Освободител и се радваме, че сме освободени. Но "Войната е мир, свободата е робство, невежеството е сила.“ – пророкува Джордж Оруел в култовия си роман. "1984".
За освобождението като термин – в исторически, философски и културологичен план, както и за друга лукава терминология – разговоря с професор Александър Кьосев от СУ "Св. Кл. Охридски", с философа проф. Стилиян Йотов също от СУ, и с историка Александър Стоянов от Института за история при БАН.
Професор Александър Кьосев е убеден, че либералната демокрация няма достойна алтернатива, но и тя е подвластна на своите утопии. Професор Йотов твърди, че философски погледнато, освобождението е постоянен процес и следва да се откажеш от египетската робска хранилка, за да извървиш през пустинята и нищетата пътя към свободата. Александър Стоянов прави исторически ракурси, в които показва, че завоевателят винаги е търсил благовидната реторика за своите далеч неблаговидни цели.
Чуйте предаването от звуковия файл.
9600 книги ще бъдат раздадени безвъзмездно на деца бежанци от Украйна и техните български приятели в България. Това обяви Десислава Алексиева , председател на Асоциация "Българска книга" и майка на пет деца, в ефира на предаването "Нашият ден". Тези книги, издадени от издателство "Лисиче" с подкрепата на Украинския институт на книгата и..
Енеаграмата е интересна и не толкова популярна система за класификация на личността, представена в предаването "Епизоди от живота". Това е мощен инструмент за себепознание, основан на девет основни личностни типа, наречени енеатипове. Всеки от тях има уникални мотивации, страхове и поведенчески модели. Енеаграмата предоставя възможност за дълбоко..
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg