Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адриана Благоева и Хорът на софийските момчета – една съдба, едно битие

Снимка: НМА

Детското хорово изпълнителско изкуство в България има живи традиции, които се изграждат, утвърждават и развиват във времето вече над едно столетие, а през последните повече от 50 години то е в изключителен подем, при това в най-характерните му измерения: от песните, писани специално за деца, до образците на така наречената "сериозна музика", прозвучали в изпълнение на малките певци. Личността, с която "Студио "Музика" има удоволствието да срещне своите слушатели на 31 май от 19.30 часа, е утвърдила името си в съвременната ни музикална култура като продължител на тези традиции. Това е проф. д-р Адриана Благоева, която повече от три десетилетия отдава своите познания, професионален опит и творчески сили като главен художествен ръководител и диригент на първия в България момчешки хор – този на софийските момчета, основан през 1968 г. от Лиляна Тодорова. Този първи по рода си състав у нас пише златните страници в своята история именно под ръководството на проф. Адриана Благоева и не е пресилено да се каже, че Хорът на софийските момчета е нейна съдба и битие, а харизмата на проф. Благоева като творец е лицето и душата на състава.


Адриана Благоева е родена в София, където завършва НМА "Проф. Панчо Владигеров" със специалност хорово дирижиране в класа на проф. Ана Белчева, а професионалният ѝ път започва като диригент на детски, женски и смесени хорове в Самоков и Шумен. От 1988 е хормайстор, а от 1989 г. до момента е главен диригент на Хора на софийските момчета. За онова, което трябва да притежаваш, за да приемеш хоровото изкуство като призвание и мисия. За онова, което това изкуство изгражда у човека, потопил се в дълбините му, Адриана Благоева споделя:

Под ръководството на Адриана Благоева Хорът на софийските момчета печели една Голяма, шест първи и пет втори награди от осем международни хорови конкурса. В България е носител на "Сребърна лира" (1998), и "Златна лира" (2008) на СБМТД; "Кристална лира" (2009 и 2012) в категорията "Хорово изкуство"; "Музикант на годината" за 2002 г. в категория "Активна творческа дейност" в класацията на предаването "Allegro vivace" на БНР. Хорът двукратно е награждаван със "Златно перо" (1998, 2013) за принос в българската култура; Почетен знак на Столичната община по повод 50 години от създаването на състава; орден "Св. Йоан Кукузел" на Св. Синод на Българската православна църква за значим принос в разпространението и популяризирането на църковно-славянската музика (2018); Почетен плакет на Министерството на културата за високи художествени постижения; специални грамоти на Столичната община; Почетен плакет на Българския хоров съюз, на Съюза на българските композитори, на Съюза на народните читалища и др. От 1997 г. към Хора на софийските момчета е създадена и младежка формация, състояща се само от бивши възпитаници на състава. Така днес към Хора на момчетата има три концертни формации: детска, младежка и смесена.


Адриана Благоева е носител на специалната награда за диригентско майсторство от Първия международен хоров конкурс в Болцано, Италия (2000); "Златен век" – звезда на Министерството на културата за значим принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност (2018); "Кристално огърлие" на СБМТД и орден "Св. св. Кирил и Методий" първа степен за големи заслуги в областта на културата и изкуството (2021). Тя е автор на статии и е участвала в теоретични конференции по проблемите на хоровото пеене и музикалното възпитание в България, Русия, Гърция, Испания. Провеждала е открити репетиции с Хора на софийските момчета в Гърция, Германия и Япония и е ръководила майсторски класове по работа с хор и хорово дирижиране в Мексико. Адриана Благоева е изтъкнат преподавател по хорово дирижиране в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров", доктор по музикознание и музикално изкуство. Била е ръководител на катедра "Дирижиране" (2012 - 2016), декан на Теоретико-композиторския и диригентски факултет (2016 - 2020), а от 2020 г. е заместник-ректор по научната и художествено-творческата дейност на НМА "Проф. П. Владигеров".


В разговора проф. Адриана Благоева споделя някои от паметните мигове в работата си с Хора на софийските момчета, коментира и репертоара, обхващащ времето от XIV век до днес и перспективите пред състава. В предаването вземат участие и двама от нейните сътрудници: Александър Драговски – един от най-дългогодишните членове на софийските момчета, а понастоящем IT специалист, който работи напълно доброволно за популяризирането дейността на хора и пианистката Зорница Гетова – дългогодишен хормайстор под диригентството на Адриана Благоева.


Снимки: НМА, Александър Драговски, sofiaboyschoir.com


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Софийски музикални седмици" – фестивал с дълга история и бъдеще

Международният фестивал "Софийски музикални седмици" е най-старият културен форум у нас, който не е прекъсвал своите издания през 55-годишната си история, въпреки многобройните трудности и сътресения. Фестивалът се радва на хиляди съмишленици и ценители на класическата музика от цял свят, които следят с интерес концертите и събитията през годините...

публикувано на 04.07.24 в 09:25

Маестро Валентин Пейчинов отново в България

Световноизвестният българо-американски оперен бас, дългогодишен солист в Метрополитън опера в Ню Йорк и вокален педагог – маестро Валентин Пейчинов е в България по повод новите Майсторски класове, които организира в родината. Тази година събитието е част от програмата на 55-ия Международен фестивал "Софийски музикални седмици". Маестро Валентин..

публикувано на 01.07.24 в 16:35
Виктор Янакиев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Виктор Янакиев – класически музикант

През 1992 година родителите на Виктор заминават за Аржентина, където основават класически оркестър. Там се ражда Виктор, който като дете говори само испански и английски език. След завършване на средното си образование той идва в България и решава да остане тук. Защо? За аржентинския фолклор, "двете различни Аржентини", тангото, китарата, певеца,..

публикувано на 01.07.24 в 13:19

Българският "Лоенгрин" – празник на вокалното изкуство и оркестрово майсторство

"Неделният следобед" на 30 юни бе посветен изцяло на оперното изкуство. Поводите са два: новата постановка на "Лоенгрин" в Софийската опера и 110 години от рождението на изтъкнатия български оперен режисьор Михаил Хаджимишев. И между двата повода има пряка и много тясна връзка, защото предпоследната постановка на Вагнеровия шедьовър "Лоенгрин" в..

публикувано на 01.07.24 в 12:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 31 юли 2024 г.

1 юли Изпълнения на Алина Ибрахимова (цигулка) и Седрик Тибергиан (пиано). 3.00 часа – Хавергал Брайън (1876-1972), "Легенда". 3.08 часа – Еужен Изаи (1858-1931), Елегична поема за цигулка и пиано, оп. 12. 3.23 часа – Цезар Франк (1822-1890), Соната за цигулка в Ла мажор. 3.53 часа – Лили Буланже (1893-1918), Ноктюрно. 3.56 часа – Цезар Франк..

публикувано на 30.06.24 в 10:40