До края на юни училища в страната могат да сформират ученически спортни отбори и групи по изкуства и да ги регистрират в регионалните управления на образованието. Това предвижда новата национална програма "Заедно в изкуствата и спорта".
За учебната 2022/2023 г. са предвидени 90 млн. лева. Училища с по-малко от 400 ученици могат да регистрират до две групи по изкуства и до два спортни отбора.
В по-големите училища ще се финансират до три групи по изкуства и до три отбора. Целта на програма е да подпомогне за формирането в учениците на умения за екипна работа, чрез участието им в колективни спортове и изкуства. Проектът е насочен към стимулиране на техните интереси, способности и компетентности.
Очаква се програмата да обхване близо 70 000 ученици, които ще се включат в около 6000 групи и отбори.
Подробности за параметрите на новата програма "Заедно в изкуствата и спорта" разказва в “Нашият ден“ Анелия Йотова, главен експерт в дирекция "Приобщаващо образование" към Министерството на образованието и науката:
"Тази програма се реализира за първа година. Два са модулите – изкуство и спорт. Като във всеки от тези модули ще се сформират групи за занимания с сферата на изкуството или отбори по различни спортове".
В направление "изкуства" ще бъдат подкрепяни следните направления: музикално изкуство, танцово изкуство и театрално изкуство. А в направление "спорт" ще бъдат финансирани отбори по волейбол, баскетбол и футбол.
Предвижда се групите и отборите да имат занимания до 80 часа на учебна година или 2 часа седмично.
Според изискванията на Национална програма, един ученик ще може да участва само в една група или в един отбор. Планирано е да бъдат организирани на общински и регионален принцип разнообразни състезания и съвместни изяви на отборите и групите от различни училища. За това училищата – домакини ще получат допълнително финансиране.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Сдружение КАЖИ ("Кампании и активизъм за животните в индустрията") отбеляза наскоро своя 8 рожден ден. КАЖИ е българска организация с нестопанска цел, основана с цел защита на животните и фокус върху индустриалното животновъдство. Мисията на сдружението е да предотврати страданието на възможно най-много животни, като влияе за въвеждането на..
"Аз съм светлината на света, който Ме последва, той не ще ходи в мрак, а ще има светлината на живота", казва Спасителят. От Евангелието разбираме, че телесно слепите търсят помощ от Христос и Той им връща зрението. Духовно слепите, за разлика от тях избягват светлината, противят се на Сина Божи, гледат да Го унищожат, за да могат спокойно да..
Как изборите за президент в Румъния илюстрират разломните процеси в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стилиян Деянов , журналист на свободна практика, който живее в Румъния. Как излезе математиката на Никушор Дан "Сложно е, защото на първия тур имаше един триъгълник между статуквото, националистите и Никушор Дан, който..
Във варненското село Страшимирово има ферма за люти чушки, в чиито парници съжителстват люти сортове чушки от цял свят. Фермата е създадена от Христо Родинов, който е и създател българския сорт люта чушка "Български дух", международно признат и сертифициран. Христо Родинов, и семейството му – съпругата му Дарина и дъщерите му Елена и Славена –..
В Деня на българската писменост, просвета и култура насочваме вниманието ви към Севда Севан, която в своето творчество разказва за смесването на традиции и култури, за общуването между гърци, арменци, евреи и турци, които пребивават в хармонията на своето многоезичие. Ще го сторим заедно със сина ѝ Ален Лазаров, Вартануш Топакбашян, главен..
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова,..
Как да различим социалните от политическите послания в една криза и защо исканията на синдикалистите по време на протестите в градския транспорт на..
"Тъй като писарите ще продължат, малцината читатели, които ги имаше по света, ще сменят занаята си и ще станат също писари" – това някак беше първата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg