Прекъсната ли е връзката между образованието и реализацията? Защо е важно да се сложи фокус върху индивидуалните умения и личностното развитие? Дали съвременното образование ще помогне за намирането на работа утре, при положение че изискванията за квалификация се променят през ден?
През последните години се полагат усилия за въвеждането на професионално ориентиране в образователната система, но тези усилия засега са разпокъсани и неефективни. Българските ученици продължават да не познават възможностите за професионално развитие.
Психологът и консултант по кариерно развитие Лилия Мирчева споделя в "Нашият ден", че кариерното ориентиране трябва да започне малко по-рано, наблюдавайки талантите и интересите на учениците.
"Все още можем да разделим учениците на няколко групи. Такива, които са абсолютно наясно каква искат да правят с живота си от малки, виждайки примера на родителите си. Искат да станат лекари, адвокати, ветеринари, журналисти или психолози. След това идва групата на "незнаещите“ деца и тийнейджъри, които не могат да се свържат с това какво им се прави и защо им се прави точно това. Вътре в себе си те имат яснота, уповавайки се на своите таланти и умения. Има и една група ученици, чиито родители смятат, че знаят накъде трябва да върви тяхното дете“, посочва психологът.
Кариерното развитие е нещо повече от вземане на решение за образователна специалност и каква работа искате да получите, когато завършите. Целта на кариерното консултиране е не само да се вземат правилни решения, но и да се натрупат необходимите знания и умения за вземане на бъдещи кариерни и житейски решения. "Всеки човек носи една уникална същност в себе си, нещо, което го движи, нещо, в което е добър. Изследваме талантите, постиженията, уменията, това, което обичат да правят децата", поясни Лилия Мирчева.
Посланието
"Взаимно доверие, защото родителят и детето искат най-доброто с фокус върху свързаността, разбирателството, комуникацията и откритият разговор", твърди експертът.
Целия разговор с Лилия Мирчева можете да чуете в звуковия файл.
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..
За смелите сърца с кауза разговаряме в "Нашият ден" с доброволеца Лазар Радков – един от инициаторите на "Спасителен клуб за Бъдеще", който събира на едно място доброволци от цялата страна с мисия да помагат при бедствия. В сезона на високите горещини доброволците от Хасково вече са изгасили около четири пожара, разказва Радков...
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg