Новината, тази, която се случва тук и сега, може да бъде разказана по безброй начини. Чрез средствата на журналистиката, която цели да повдигне въпросите зад проблема, да изясни доколкото това е възможно, картината, но така, че човек сам да си създаде представа за действителността в нея. Чрез изкуството, проправило си път до човека с езика на неповторимия театър, който те променя всеки път, на киното, което улавя времето, но и придаване нещо от себе си, на музиката, която те завърта в своя ритъм и те прави част от историята.
С думи, които могат да говорят толкова оглушително, колкото никое друго изразно средство, защото смисълът в тях шепти силно, но и вика нежно. Там обаче, където слухът не стига, движението те хваща и унася, а интерпретацията те подвежда, журналистиката и изкуството могат да заработят заедно, за да видят очите и само те да усетят реалността такава, каквато е – неподправена, понякога болезнена, но винаги достатъчно провокативна. В този сблъсък с реалността най-силно може би говори общият универсален език на фотографията. Но не коя да е, а тази, която цели да представи реалността с усет върху проблема и с уважение към хората, запечатани в кадър.
Фотожурналистиката разказва не просто истории, а животи и има тежката задача да гради обществено доверие. Тя предава новината през емоции и е най-силното средство за пробуждане на съпричастност у човека. Докато е на ръба между егото и емпатията, фотожурналистът – човекът на терен, който макар и да работи сам, общува с всички и създава връзка с тях – запечатва истината по възможно най-чистия, точен и естетичен начин. Той се променя непрестанно, но запазва погледа, морала и стила си към човешката история. За всичко това му помага чувствителността, която не спира да подхранва и пази.
В ерата на дигитално, където човек става все по-гладен за визуалното разказване на истории, а фотожурналистиката може да бъде достоверен и надежден източник на информация, какви са похватите за това да разкажеш истински живота на другите и историята, която всички ние пишем, и по какъв начин днес общуваме чрез изображенията, които създаваме?
"Какво се случва“ отправи въпросите си към фотографите, които пресъздадоха 2021-ва в кадри, отличени от конкурса на БГ ПРЕС ФОТО 2021:
- Николай Дойчинов, получил признанието фотограф на годината за фотоисторията му от интензивното отделение на болница "Лозенец“, в което лекари се грижат за пациенти с Covid-19, както и първото място в категория "Фотосерии“ с историята му за края на минния комплекс "Марица-изток“;
- Юлиан Тодоров, най-добрият млад фотожурналист за същата тази година, който бе отличен за серията му със снимки от боксови срещи и единичните му спортни кадри.
Чуйте отговорите им в звуковия файл.
Снимки – БГ ПРЕС ФОТО 2021
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
На 22 ноември в зала 1 на НДК в рамките на 38-ото издание на Киномания ще се състои българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция " . Филмът..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg