Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Второ международно издание на фестивала за нова драматургия New Stages Southeast

Второто, международно издание на проекта New Stages Southeast на Гьоте-институт за нова драматургия от региона на Югоизточна Европа предлага серия от сценични четения и пърформанси на четири различни локации в периода 9-12 юни в София.

Тази година за фестивала пристига едно от обещаващите имена в немската драматургия Мария Милисавлйевич, която ще проведе тридневен уъркшоп с драматурзи от Босна и Херцеговина, Гърция, Хърватия, Кипър и България. В програмата със сценични четения в Топлоцентрала попадат и два текста на участници в уъркшопа, а именно "Вакуум“ на Ася Кръсманович (Босна) и "Без мен“ на Стефан Иванов.

Фестивалът отново ще бъде домакин на ежегодното издание на платформата "ПроТекст“ на Организация "36 маймуни“, в което ще бъдат представени нови български пиеси, избрани от международната мрежа за съвременна драматургия EURODRAM. Селектираните през 2022 г. автори от България са Боян Иванов/Алексей Кожухаров, Екатерина Георгиева и Стефан Кръстев, като към тях от селекцията за преводни пиеси се присъединява и "Синият вагон“ на най-известния естонски драматург Андрус Кивиряхк, която ще може да бъде чута в Swimming Pool.

В програмата на New Stages Southeast присъства и драматургичен текст на един от най-популярните млади немскоезични драматурзи – Томас Кьок (Австрия), чиято пиеса "И всички животни крещят“ ще бъде представена като сценично четене с режисьор Василена Радева в Природонаучния музей в София на 11 юни. От своя страна резидентната програма за драматурзи и театрали "Радар София“ ще предложи на публиката два пърформанса – "I Hate Theater“ на сръбските артисти Милена Боговац и Югослав Хаджич, както и "I Will Close the Sky So You Could Breathe“ на украинката Дария Пугачова.

Друг акцент в програмата е дискусията на тема "Независимата сцена и нейните пространства: форми на съществуване“ с участници Атанас Маев, Галин Попов, Цветелина Йосифова, Младен Алексиев, Ясен Василев и модератор Ангелина Георгиева, която ще включва независими артисти и представители на културни институции.

Официални партньори и домакини на фестивала са Топлоцентрала, Природонаучен музей, Swimming Pool и ТР „Сфумато“. Партньори: Организация за съвременно алтернативно изкуство и култура – 36 маймуни, Драма пакт София, Радар София.

За тези и останалите събития в програмата посетете www.goethe.de/sofia.


Снимки – Гьоте-институт

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Орлин Милчев - Атила и Николай Пенчев - NikiSan (вляво)

Хип-хоп ли е Шекспир?

Във всеки израз на идентичност и свобода човек може да открие парченце бунт. Ако иска да отвори очите и ушите си за него, разбира се. Да вземем например хип-хоп културата – движение, естетика, светоусещане, зародило се още през 60-те и 70-те години на ХХ век в Щатите. Да бъдем дори още по-конкретни в примера си. Да вземам вербалното проявление на..

публикувано на 30.04.25 в 17:30
пресконференция за новия фестивал

Стара Загора ще има нов театрален фестивал

Драматичният театър "Гео Милев" в Стара Загора обяви създаването на нов театрален фестивал в града. Той се нарича "Нови открити сцени +" и първото му издание ще се проведе от 16 до 21 юни 2025 година.. Идеята на организаторите е фестивалът да се провежда всяка година и да дава възможност на публиката в Стара Загора да гледа подбрани спектакли с..

публикувано на 30.04.25 в 16:14

"Българската драматургия" от Франк Волман – първата история на нашата драма

Новоизлязлата монография "Българската драматургия" на чешкия професор и мисионер Франк Волман ще бъде представена на 30 април от 18.00 ч. в Музея на Драматичния театър – Пловдив. Това е първата систематизирана история на българската драматургия, написана преди близо 100 години. Задълбочено проучване на драмата и драматичния дискурс у нас за..

публикувано на 30.04.25 в 15:47

"Любов до край" за първи път на българска сцена

Последното заглавие в репертоара на Сатиричния театър "Алеко Константинов" е пиесата на Алдо Николай "Любов до край". Този текст за първи път се превежда и поставя в България. Премиерата е на 30 април на камерна сцена . Сценичният вариант, постановката и музикалната картина са на режисьора Николай Ламбрев-Михайловски, а сценографията на Чайка..

публикувано на 30.04.25 в 14:58

Проф. Камелия Николова: Тенденцията е към по-зряло, по-добро писане за театър

Фондация "Академия "Аскеер" обяви номинациите за тазгодишните награди "Аскеер", които се присъждат на най-добрите постижения в театралното изкуство за изминалия творчески сезон. Тази година "Академия Аскеер" удостоява с почетен "Аскеер" актьора Марин Янев. Голямата награда за цялостен принос към театралното изкуство се присъжда на..

публикувано на 30.04.25 в 13:44