Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нова повест на писателя Чавдар Ценов с премиера на Пролетния базар на книгата

"Не беше такъв светът. Едва напоследък отесня, навалицата плъзна навсякъде. По влаковете навалица, по самолетите също. Мой приятел разправя – идеш до някое водопадче, до малка планина, върха ѝ да изкачиш; абе до каквато и природна забележителност да се запътиш, като наближиш, виждаш, че няма къде да паркираш – теснотия до шия. И то у нас, при това рехаво население. Но ето, и в телевизора навалица. И по радиото почти задължително няколко гласа се надвикват. Улици, пазари, молове и тържища, понякога се превръщаш в мизантроп при гледката на себеподобните, и то не защото изглеждат или се държат зле. Не, просто броят им вече сам по себе си е непоносим. А защо "броят им“, а не "броят ни“? Адът, това са другите, приятелю, нали така беше!“ Това е цитат от най-новата книга на писателя Чавдар Ценов "Старецът трябва да умре“. Тя ще бъде представена на 3 юни на Пролетния базар на книгата в София.

Онези, които познават бавната и наситена проза на писателя, хем ще се насладят на познатия стил, хем ще бъдат изненадани от динамиката на историята, която той разказва. В тази повест Чавдар Ценов ни среща не само с житейските и творчески обрати на героя Вергил и неговия колега Емил, но ни връща и спомена за младежкото живеене в края на 70-те и 80-те на миналия век, като използва похвата повест в повестта. 

Книгата е малко иронична, малко тъжна, но написана с оня чудесен, позагубен вече в литературата вкус към словото и към деликатното в човека, към вътрешните му лъкатушения и съмнения. Дали старецът, герой на едната от повестите в книгата, трябва да умре? Ще научите, ако я прочетете.

Чуйте Чавдар Ценов.

Снимки – изд. Рива и личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фентъзи жанрът се завръща в българското кино с рецепта за магия

Приказното и вълшебното оживяват на големия екран в късометражния филм "Бандата на Банши: Рецепта за магия" . Как фентъзи жанрът се завръща на територията на българското кино и каква е рецептата за магия – разказва Ралица Цветкова в "Нашият ден". Цветкова, която се превъплъщава в ролята на таласъма Вакул, споделя, че самият творчески процес е..

публикувано на 14.05.24 в 09:35

SoFest ще зарадва столичните меломани този месец

Фестивалът SoFest радва столичните меломани и техните гости със симбиоза от изкуства на високо ниво вече седма година, а този път – в цели три издания. Организаторите се движат през сезоните мощно, уверено и обмислено, като се въздържат от експанзивно взети решения и залагат на градска култура и музика, които следват европейските стандарти. Проявите..

публикувано на 13.05.24 в 14:40

Петър Стоянович: За ненужната носталгия и необходимата история

На територията на спомените, житейските уроци и безкомпромисното съществуване – разговор в "Terra Култура" с Петър Стоянович за премиерата на книгата "Несвършващо време", която предстои днес (13 май) от 18:30 ч. в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" . Стоянович открива в себе си и детето с хубавите спомени, и неспокойния..

публикувано на 13.05.24 в 12:57

Кин Стоянов: Единственият достоен участник в скандала с Роман на годината е Елена Алексиева

Писателката Елена Алексиева отказа престижната награда за своя роман "Вулкан", връчена от Национален дарителски фонд "13 века България". Това се случи след разкрития за нарушения в процеса на избор на Роман на годината. Проблемът е участието на Борис Минков в журито, който е и редактор на романа, а това е нарушение на устава на фондацията. Журналистът..

обновено на 13.05.24 в 11:42
Марио Ангелов (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Марио Ангелов и неговите мюзети

Марио Ангелов е възпитаник на Националното музикално училище "Любомир Пипков" в София. След това се дипломира в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност пиано. След дипломирането си започва работа като пианист в Симфоничния оркестър на БНР. През 2017 г. става продуцент "Симфонична музика" в БНР и работи в звукозаписния..

публикувано на 13.05.24 в 11:26