Юлияна Антонова-Мурата представи "Сан сан, Япония" в литературен клуб "Перото“ и ще продължи със срещи из страната да разказва за третата част от своята трилогия.
"Дребните неща в отношенията Япония носят радост. Историите, които разказвам, са се случили в Япония, но ако си затворите очите и се размислите, те спокойно могат да бъдат в която и да е част на света – те се отнасят към обикновения човек и неговото ежедневие. Усещането да бъдеш съпричастен, да направиш всичко от себе си, да донесеш на другия удоволствието, че те е видял този ден. Аз продължавам да се уча след повече от 20 години в Япония.
Там, въпреки трудната система на учене, йероглифите са повече от сто хиляди, малките деца нямат оценки. Японецът смята, че по-важно от образованието е възпитанието на човека, на индивидуалната личност. Това става като комбинация между семейство и учител. Ние можем спокойна да живеем по същия начин.
Докато са живи, японците, а сред тях има много столетници, те не смятат, че домът им е само покривът отгоре. Улицата, на която живеят, градът, в който живеят – това е техният дом. Много ми се иска да остарявам в тази страна, защото там възрастите хора се уважават и ценят.
Още от светоусещането на японците и за българите, които живеят там – чуйте в "Артефир“.
Юлияна Антонова-Мурата е завършила немска филология и психология в Софийския университет "Св. Климент Охридски“. Била е преподавател в Медицинския университет в София. Като дългогодишен дипломат и съпруга на японец тя има възможността да живее на различни места по света – Германия, Русия, Англия, Китай, които опознава с любопитство и описва с любов. Има дипломатически специализации в Индия и в Хърватия. Сърцето ѝ обаче завинаги остава в Япония, където Юлияна живее и до днес със семейството си. "Сан сан, Япония" е третата ѝ книга.
Снимки – Юлияна Антонова-Мурата, ФБ профилПрез 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия, представя експозиция с живописни платна, обхващащи както ранни нейни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди. Изложбата..
Самостоятелната изложба на художника Юрий Ковачев "Трансформации на красотата" се открива на 3 декември в столичната галерия "Милениум". В експозицията са включени 51 творби, сред които пейзажи, картини на стара София, натюрморти, балерини и планини, нарисувани с маслени бои на платно. Изкуствоведът проф. Любомир Стойков коментира: "Авторът се..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..
В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев. Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От..
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си избрал да споделяш живота си, не е нужно да ходиш на семейна психотерапия, може и просто да отидеш не театър. За целите на тези думи спомага поставянето за първи път на българска сцена на пиесата от..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg