"Българският социализъм – идеология, всекидневие, памет" е сборник, в който историци, етнолози, социолози и изкуствоведи изследват социалния и културния живот и влиянието на наследството на социализма върху общото ни настояще.
"Носталгията е свързана с поколенчески фактори и това присъства и в някои текстове в сборника – смесването на личното с историческото време. Знанието за нас, като учени, е много важно, защото комуникативната памет за близкото минало все повече избледнява. Новото поколение е това на постпаметта – тези, които имат памет от втора ръка. Преди около десетина години имаше едно национално представително изследване и то показа, че 90 процента от младите не знаят какво е колективизация и не знаят за "Задочните репортажи“ на Георги Марков, думи като "желязна завеса“, дори Холокоста, не значат нищо за младите. – казва Светла Казаларска, автор на текст в сборника. – Сборникът успява да създаде една плътна и богата картина за така наречения "социалистически начин на живот“ с всичките му противоречия и идеологически парадокси, характерни за всекидневието. Може би не трябва да се страхуваме толкова от двата противоположни разказа за периода“.
"Освен пропуск на образователната система липсата на памет от този период е и липса на приемственост в семействата. Възрастните не споделят със своите потомци за живота, който е бил преди. За младите поколения това е толкова далечно, не им е интересно – непозната страна за тях. В едно семейство, в една общност, дори в една личност може да се открият противоречия и би било опасно да се генерализира отношението към социализма. Паметта и забравата са флуидни, те се променят. Затова е необходимо да има натрупване на теми, за да бъде пресъздаден периодът като пачуърк“ – казва Яна Янчева, съставител на сборника.
Яна Янчева и Светла Казаларска са главни астистенти в Института по етнография и фолклористика с Етнографски музей към БАН.
Институтът по социални дейности и практики (ИСДП) участва като партньор в международния проект CARING – инициатива, насочена към предизвикване на социалните норми с цел намаляване на насилието над деца в училище. Проектът обхваща ученици, учители, родители и местни образователни институции, като в него участват общо 32 училища от България, Румъния,..
Според официални данни на Националния статистически институт за 2020 г. 96.3% от случаите на причиняване на смърт при пътно-транспортни произшествия се дължат на неправилни действия на водача, като от тях 29.3% са следствие от движение с превишена ил несъобразена скорост. Осъденият за 20 години затвор за жестоката катастрофа с две жертви в София Георги..
Неволята често се оказва най-добрият, макар и труден учител. Именно чрез нея изграждаме по-дълбоко разбиране за себе си, за околните и за важността на грижата един към друг. Такъв е и случаят на Станислав Минчев – основател на платформа, която цели да помогне на хората да намират изгубени или откраднати вещи. Станислав Минчев е създателят..
Шрифтът "VFU" (Visionary Font Ultra), създаден от Володимир Федотов, студент в трети курс на специалност "Графичен дизайн" във Варненския свободен университет (ВСУ) "Черноризец Храбър", получи признание на международно ниво . Той е един от тримата представители на България, селектирани за участие в изложбата на престижното Международно триенале на..
Дни преди датата 19 февруари, когато българите честват годишнината от обесването на Апостола на свободата, отдаваме почит на неговите живот и дело. За отговорността да си наследник на Васил Левски в "Нашият ден" говори Христина Богданова , една от наследниците му, която прави много да не бъде делото му забравено, а паметта за него изкривена...
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите...
Веднъж годишно концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" прави концерт-подарък за публиката – при вход свобден , както в..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg