Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

75-и юбилеен Кан

Тази година между 17 и 28 май Международният кинофестивал в Кан тържествено се завърна на световната сцена, за да отпразнува своя 75-годишен юбилей. Въпреки сложния политически и икономически момент и тревогите около войната в Украйна прочутият булевард „Кроазет“ се превърна в бляскав  център на филмовия свят. В продължение на дванадесет дни по „червения килим“ пред зала "Люмиер“ дефилираха десетки звезди от световния филмов и моден елит. Международното жури, водено от популярния френски актьор Венсан Лендон, връчи "Златната палма“ на скандалния сатиричен "Триъгълник на тъгата“ на шведа Рубен Йостлунд, който още през 2017 г. спечели „палма“ за не по-малко провокативния си "Квадратът“.

Сред наградените се оказа и младият белгиец Лукас Донт, чийто филм „Близост“ получи Голямата награда на журито и това  го нареди непосредствено до прочутите братя Дарден и социално ангажирания им "Тори и Локита“. Наградата за режисура отиде при южнокорееца Пак Чан-ук за емоционалния му детективски трилър "Решение за напускане“. Прелестният „ЕО“ на най-възрастния участник в официалния конкурс, поляка Йежи Сколимовски, получи специалната награда на журито заедно с екранизацията "Осемте планини“ на белгийските режисьори Шарлот Вандермеерш и Феликс ван Грьонинген.

Заради критичното си отношение към настоящия режим в Русия единственият допуснат представител на тази страна беше режисьорът Кирил Серебренников, тъй като неговият филм "Жената на Чайковски“ участва в официалния конкурс.

Броят на акредитираните професионалисти тази година надхвърли 35 000 души, а бюджетът на фестивала беше 20 милиона евро.

Специално за "Артефир“ кинокритичката Павлина Желева проследи фестивала отблизо.

Чуйте разговорите на Дарина Маринова с Павлина Желева в звуковите файлове.



Снимки – ЕПА/БГНЕС
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41