Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ивайло Стефанов: Без здрава местна общност промяна е невъзможна

Казват, че човек е толкова голям, колкото са големи мечтите му. А колко вярна е тази популярна фраза, можете да се убедите от разговора с Ивайло Стефанов от Училището за соларни специалисти, което се намира в село Прахали, Габровско.

Училището запознава децата с принципите на кръговата икономика, биоземеделието, ветрогенераторите и соларните системи, но може би по-важното е, че ги провокира да мечтаят и да вярват във възможността да променят средата за добро.

"Защото, ако просто сменим един енергиен източник с друг и една консумация с друга, няма да постигнем кой знае какво и енергийният преход просто ще бъде поредният от поредицата преходи в нашия живот.

Без хора, без здрава и сплотена общност Индустрия 4.0, зелен преход, водородна икономика ще останат кухи понятия, разписани в книжни директиви. Нужна е здрава местна общност и подкрепа“ – каквито, за щастие, съществуват и по думите на Ивайло, не са малко.

Вероятно не е случайно, че Училището за соларни специалисти и проектът "Кръгове" са в Габрово – градът на първото новобългарско светско училище, един от индустриалните центрове на страната още отпреди Освобождението, градът е наречен "Българският Манчестър". В него през 1882 г. светва първата електрическа крушка. През 2019 г. в града е построен първият извънстоличен Технологичен парк. Регионален иновационен център "Амбициозно Габрово“, който има амбицията да подпомага иновациите и дигитализацията на бизнеса и публичната среда не само в Габрово, но и в целия регион.

"По градовете много по-лесно се случват нещата. Всеки познава всеки и затова, когато кажем "хайде да направим градина“ и когато видите баща и син да изграждат система за компостиране и да работят в споделената градина заедно, вместо всеки да гледа в телефона си, виждате, че е възможно. Трябва просто критична маса, убеден е Ивайло.

Промяната ще дойде от организации като нашата. Такива, които вярват в силата на местната общност и на това, че малкият човек има силата да променя нещата. Има немалко такива самоорганизирани общности и те са като светулки в цяла България, които не спират да се борят с вятърните мелници.“

Чуйте повече от звуковия файл.


Снимки – Училище за соларни специалисти
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

До Бора Бора се пътува най-малко три дни, но си струва!

Мечтаният от мнозина остров Бора Бора е малко късче земя от архипелага Дружествени острови на Френска Полинезия, заобиколено от лагуна и риф. В центъра му е разположен застинал вулкан. По последни данни коренните жители, които са родени сред дивната му красота са близо 9 хиляди души. Наричат Бора Бора най-красивия остров на света. Когато..

публикувано на 02.11.24 в 12:15
Деканът на Физическия факултет проф. дфзн Георги Райновски (в средата), Ивайло Младенов и Ани Костова

135 години отбелязва Физическият факултет на СУ "Климент Охридски"

По повод 1-ви ноември, Деня на народните будители, екипът на предаването "Следобед за любопитните" гостува на Физическия факултет на СУ. Тази година факултетът отбелязва 135 години от създаването си и 70 години от членството на България в ЦЕРН и 25 години от присъединяването на България към него. Факултетът има водещо място в работата на..

публикувано на 01.11.24 в 14:39

Църква и власт – имперски практики

"Третият Рим и Църквата" е тема и на новия том в изследването на българския монах Калистрат Зогграфски от Атон. Заедно с Митко Новков, публицист и културолог, и с Иван Йовчев, главен асистент от Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Говорим за Църквата като проекция на Божия промисъл на Земята, но и за институционалните ѝ падения и..

публикувано на 01.11.24 в 09:26
Светлана Нанчева и Юрий Анджекарски

Технологии на доброто или как добрите каузи да станат добри практики

Сдружение "Професионален форум за образованието" започна нов проект, насочен най-вече към младите, желаещи да отделят време и енергия за общественополезни цели. Първото събитие по проекта беше форум на 24 октомври с участието на ученици и студенти от София, както и организации, занимаващи се с различни социални каузи и доброволчество, които..

публикувано на 31.10.24 в 09:00
Наталия Ромалийска

Таврийската българка Наталия Ромалийска: Виждам си бъдещето тук

Наталия гостува в предаването "За думите" на 29 октомври – Ден на бесарабските българи. Държи в името на празника да се споменават и българите от Таврия (българските преселници от Бесарабия, царска Русия, които след 1856 г. попадат в пределите на Княжество Молдова и след няколко години, принудени от лошото отношение на молдовската власт и подмамени..

публикувано на 30.10.24 в 16:37