Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

32 години от най-големия митинг в България, събрал 1 млн. души

Снимка: БНР, архив

Навършват се 32 години от най-големия митинг в България. Той е свикан предизборно от Съюза на демократичните сили и е останал в политическата история на страната като митинга на Орлов мост и е събрал 1 млн. българи.

На 7 юни преди 32 години СДС свиква митинг преди първите демократични избори в България, който изпълва пространството между Орлов мост и голяма част от тогавашния булевард "Ленин“ – сегашния булевард "Цариградско шосе“.

Емблематичният митинг е продължил повече от 5 часа. На него водеща е фигурата на първия демократично избран президент на България –  покойният вече д-р Желю Желев, а сред музикантите са "Щурците", Васил Найденов и Богдана Карадочева.

Стефан Тафров“Ролята ми в онзи момент беше да се грижа за огромния брой чуждестранни гости. Имаше огромна международна подкрепа. Първо, да кажа, че никой не очакваше толкова много хора да се стекат на този митинг. От онзи момент България не е виждала толкова голям митинг. Имаше море от хора, което беше заляло Орлов мост“, казва в “Нашият ден“ Стефан Тафров, завеждащ тогава международния отдел на СДС, и допълва:

“Хората се стичаха от всички краища на София и България със сини и национални знамена, беше изключително вълнуващо – имаше хора от всички поколения.“

“Най-силно емоционалният спомен за мен е, че от Полша дойде като пратеник великият Анджей Вайда, когото посрещнах на летището. Той пристигна буквално в последния момент. Оказа се, че тази изолация от света, която преживя България в продължение на 45 години, си каза своята дума“, посочи още той.

Спомен за Нери Терзиева

“Нери Терзиева е буквално майката на родната журналистика в България. Тя беше най-топлият, сърдечен, грижовен човек, най-верният приятел, за когото мога да се сетя. Беше човек с огромно сърце и с изключителен морал, интегритет и посветеност на каузата на нова България. Голям човек, голяма личност!“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Реколтите на българското селско стопанство

Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури. Множество земеделци няма да могат да изпълнят тази стопанска година, а вероятно няма да могат да планират и следващата. Никой не знае колко точно големи са загубите, но в началото на април министърът на..

публикувано на 11.05.25 в 10:39

Църквата като дом на милосърдието

Евангелският текст от тази неделя именно ни напомня за цената на здравето и причините поради, които го губим. Къпалнята Витезда, името, на която в превод от еврейски значи "дом на милосърдието", се намира в Йерусалим. В нея на определено време слиза Ангел Господен, който раздвижва водата и тя има лечебно свойство за този, който пръв влезе след..

публикувано на 11.05.25 в 09:45
Доц. Мартин Осиковски, Ама-Мария Кръстева и д-р Ариф Абдулах

Религиозната идентичност в контекста на обединена Европа

Осемдесет години след края на войната дали сме си взели поуките от една от най-трагичните страници в историята на човечеството. 9 май се чества като Ден на Европа в памет на историческото събитие, което поставя началото на обединението на Европа след Втората световна война още през 1950 г., а официално честването започва през 2009 година. Деня на..

обновено на 10.05.25 в 16:49
Капка Тодорова

Най-голямото предизвикателство пред Европа е дезинформационната война

В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев " Капка Тодорова , кореспондентка на " Клуб Z " в Берлин. Германия – "фатален сигнал към Европа" "Разбира се, не е окончателна тази присъда, защото тепърва започва работата на правителството на Фридрих Мерц и всичко, в..

публикувано на 10.05.25 в 08:50

В село Ставерци, което съществува от 6 века

Село Ставерци се намира в община Долна Митрополия , област Плевен и в него живеят около 1500 човека. Над селото има останки от късноантично землено укрепление. Историците предполагат, че най-вероятно тук са се укрепили хунските вождове Улцендур и Емцендур, които, както съобщават античните автори, отседнали недалеч от Улпия Ескус. В източната част..

публикувано на 10.05.25 в 08:35