Академичната общност на специалност "Публична администрация“ на Философския факултет на Софийския университет отбеляза преди дни своята 25-годишнина с тържество в Аулата на университета.
На събитието присъстваха заместник-ректорите на Софийския университет доц. Анета Антонова и проф. Мария Стойчева, деканът на Философския факултет проф. Соня Карабельова, посланикът на Великобритания у нас Роб Диксън, декани на други факултети на Алма матер, проф. Иван Лалов, по време на чието ръководство е поставено началото на специалност "Публична администрация“, преподаватели, студенти и гости.
“Всяко едно академично място е толкова старо, колкото е знанието в него, и е толкова младо, колкото е млад всеки най-нов участник. Целта е знанието да продължава и да се развива и да бъдем адекватни на всяка епоха, в която живеем“, казва в “Нашият ден“ ръководителят на специалността доц. Албена Танева и допълва:
“Ако светът се е преместил от своето пещерно време напред, то се дължи на това, че знанието се е развивало. Благодарение на любопитството, вървим напред. Това е валиден подход винаги. Много е важно да сме компетентни и да имаме страст към нещата.“
Специалност “Публична администрация“
“Това е една много интересна интердисциплинарна област. Студентите изучават комбинация от дисциплини, много от тях правни. Няма как някой да се занимава с управление, без да знае какви са правилата и законът.
Трябва да се учи много и икономика, за да разбираме и рационалната страна. Един управленец трябва да разбира и едното, и другото.
Много конкретни учебни дисциплини имат връзка с управленския процес. Освен всичко друго, трябва да бъде и интересно.
Да могат да се изградят както от ръководителите, така и от участниците общности, които да работят. Така че на това учим студентите си.
Поддържаме една доста добра комуникация с институциите на централната администрация, за да могат студените, още докато учат, да полагат учебни стажове и да търсят своя профил на реализация. Това е едно от най-хубавите неща на тази специалност, че тя на бакалавърското си ниво осигурява широкоспектърна посока за осъществяване. Няма процес, който се развива, без да бъде управляван.“
“Най-важното за нас е възможността и умението да постигнем развитие за всеки едни студент“, посочва още Танева.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз". Защо това в важно днес и от кои партии са политически свързаните лица, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Лора Георгиева , координатор правна програма на АКФ. "Разказът може да..
В това издание на "Благовестие" по повод 90-ата годишнина на радиото надникваме в отношението на Църквата и радиото в периода преди идването на комунистическия режим в България. Още от първите стъпки на радиото в България между него и БПЦ има симбиоза. Ще чуем как Църквата провежда своята духовно-нравствена просвета чрез микрофона на радио София...
В деня на честването на 90-годишнината на БНР, гост в студиото е Дейвид Джордан - директор "Редакционна политика и стандарти" в BBC и генерален секретар на PBI – Международната организация на обществените радио и телевизионни оператори. Каква е връзката между 90-годишнината на БНР и годишната конференция на Международната асоциация на обществените..
В деня, когато отбелязваме 90 години от създаването на БНР насочваме вниманието ви за възможностите на медиите да спомагат или да пречат на религиозните послания на различните религиозни общности в България. Правим го заедно с д-р Слава Янакиева преподавател в Нов български университет, тя е доктор в научна област "Социология, антропология и..
Българското национално радио отбелязва своята 90-годишнина. По този повод е празничното издание в ефира на програма "Христо Ботев". Включиха се колеги от програма "Христо Ботев", програма "Хоризонт", дирекция "Дигитални програми" и РРС. Водещи са Мария Мира Христова и Стойчо Стоев. Ето какво сподели Димитрина Кюркчиева, водещ в предаването..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg