Академичната общност на специалност "Публична администрация“ на Философския факултет на Софийския университет отбеляза преди дни своята 25-годишнина с тържество в Аулата на университета.
На събитието присъстваха заместник-ректорите на Софийския университет доц. Анета Антонова и проф. Мария Стойчева, деканът на Философския факултет проф. Соня Карабельова, посланикът на Великобритания у нас Роб Диксън, декани на други факултети на Алма матер, проф. Иван Лалов, по време на чието ръководство е поставено началото на специалност "Публична администрация“, преподаватели, студенти и гости.
“Всяко едно академично място е толкова старо, колкото е знанието в него, и е толкова младо, колкото е млад всеки най-нов участник. Целта е знанието да продължава и да се развива и да бъдем адекватни на всяка епоха, в която живеем“, казва в “Нашият ден“ ръководителят на специалността доц. Албена Танева и допълва:
“Ако светът се е преместил от своето пещерно време напред, то се дължи на това, че знанието се е развивало. Благодарение на любопитството, вървим напред. Това е валиден подход винаги. Много е важно да сме компетентни и да имаме страст към нещата.“
Специалност “Публична администрация“
“Това е една много интересна интердисциплинарна област. Студентите изучават комбинация от дисциплини, много от тях правни. Няма как някой да се занимава с управление, без да знае какви са правилата и законът.
Трябва да се учи много и икономика, за да разбираме и рационалната страна. Един управленец трябва да разбира и едното, и другото.
Много конкретни учебни дисциплини имат връзка с управленския процес. Освен всичко друго, трябва да бъде и интересно.
Да могат да се изградят както от ръководителите, така и от участниците общности, които да работят. Така че на това учим студентите си.
Поддържаме една доста добра комуникация с институциите на централната администрация, за да могат студените, още докато учат, да полагат учебни стажове и да търсят своя профил на реализация. Това е едно от най-хубавите неща на тази специалност, че тя на бакалавърското си ниво осигурява широкоспектърна посока за осъществяване. Няма процес, който се развива, без да бъде управляван.“
“Най-важното за нас е възможността и умението да постигнем развитие за всеки едни студент“, посочва още Танева.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..
Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..
Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..
Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..
Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея? На тези въпроси в "Нашият..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg