Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"SOS Детски селища България" и комплексният подход в грижата за децата

Снимка: sosbg.org

Сдружение "SOS Детски селища България" е първата организация в страната, която предоставя директна грижа за деца в риск. За първи път у нас Сдружението предложи алтернатива на институционалната грижа за деца – грижа в SOS семейство. Това даде възможност деца, разделени от родителите си, да растат в семейство, в среда на любов, доверие и сигурност.

Примерът му беше последван и от други НПО. Но напоследък се забелязва тревожна тенденция. От три години насам общият за страната брой на приемните семейства намалява с около 250 - 300 на година. Сдружението няма подобен проблем, но и то трябва да се справя с редица предизвикателства.

"Важно е детето да расте в семейна среда, защото в семейството то се учи на принадлежност и привързаност. За съжаление има деца, които по различни причини не могат да останат в биологичните си семейства. Когато един човек пожелае да стане приемен родител, трябва да се обърне към екипа по приемна грижа към общината. Средствата, които им се предоставят, понякога не стигат." 

Какви са предизвикателствата и как се става приемен родител или приемно семейство в системата на "SOS Детски селища България" – чуйте Гергана Видинова, ръководител на екипа по приемна грижа.

Какво е да си приемен родител? Какви трудности трябва да се преодоляват, има ли провокации, на които децата те подлагат? – разказва Катя Кръстева, приемна майка.


Последователност в дейността – намирането и обучаването на приемни семейства, осигуряването на сигурна среда за децата – е само част от целия процес по приемна грижа. Изключително важно е да се излекуват травмите, получени в биологичното семейство. Сигурната семейна среда е предпоставка да растат успяващи деца. За да се помогне на децата да преодолеят травмите от живота им преди, Сдружението се включва в реализацията на международния проект "Сигурна среда, успяващи деца". За този последователен подход и за свършената по проекта работа разказва Нина Тодорова, директор програма "SOS Детски селища България".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Агент 007 превръща Пукет в световен курорт

Трудно е да си представим, но преди 50 години на най-посещаваният тайландски курорт – остров Пукет не е имало нито хотели, нито туристи. Местните добивали калай, отглеждали каучукови дървета, ловели риба и приемали километричните плажове, топлото море и красивите гледки за даденост. Всичко се променя през 1974 г., когато снимачният екип на "Мъжът..

публикувано на 28.05.25 в 10:18
Проф. Боряна Делийска и д-р Фани Цуракова

За докторската слушалка и за книгата

Колко труден е преразказът по темата от първо лице на две дами, лекари и творци, в ден като 24 май? В студиото гостуваха нефрологът проф. Боряна Делийска и психиатърът д-р Фани Цуракова. Поставихме акценти върху много проблеми и въпроси – някои чисто медицински, други – философски. Говорихме за болестите и болките по тялото и душата, за надеждата..

публикувано на 27.05.25 в 16:34

Еврика! Успешните българи на Панаира на професиите в SOS Детски селища, България

Сдружение "SOS Детски селища България" организира своя пръв Панаир на професиите в с. Дрен. Той е част от проекта "Пътешествие в света на науката и технологиите – от магията на глината до тайните на Космоса". С убеждението, че изграждането на успешни млади хора започва още в ранното детско развитие, продължава в училище, а и след това, над 40 фирми и..

публикувано на 26.05.25 в 17:05
Гледката от горе

Бешбармаг – планината, която изпълнява желания

Планината Бешбармаг е едно от най-красивите и мистериозни места в Азербайджан. Намира се недалеч от Баку и всъщност е не особено импозантна скала, но затова пък обрасла с легенди и истории. Тук се намират останките от древна защитна крепост, построена от сасанидските владетели през 6-7 век сл. Хр. Руините на светилището Хизир Зинде, датиращо от..

публикувано на 26.05.25 в 09:15
проф. Радостина Александрова

Генна мутация променя продължителността на съня при хората

Повечето хора обикновено спят между седем и девет часа всяка нощ. Науката твърди, че някои хора могат да се чувстват добре само с четири часа сън, като са напълно отпочинали и готови за работа. Звучи като суперсила, а за някои щастливци това е генетична реалност. Изследователите отдавна се интересуват от хората, които естествено спят кратко време...

публикувано на 25.05.25 в 12:30