Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"SOS Детски селища България" и комплексният подход в грижата за децата

Снимка: sosbg.org

Сдружение "SOS Детски селища България" е първата организация в страната, която предоставя директна грижа за деца в риск. За първи път у нас Сдружението предложи алтернатива на институционалната грижа за деца – грижа в SOS семейство. Това даде възможност деца, разделени от родителите си, да растат в семейство, в среда на любов, доверие и сигурност.

Примерът му беше последван и от други НПО. Но напоследък се забелязва тревожна тенденция. От три години насам общият за страната брой на приемните семейства намалява с около 250 - 300 на година. Сдружението няма подобен проблем, но и то трябва да се справя с редица предизвикателства.

"Важно е детето да расте в семейна среда, защото в семейството то се учи на принадлежност и привързаност. За съжаление има деца, които по различни причини не могат да останат в биологичните си семейства. Когато един човек пожелае да стане приемен родител, трябва да се обърне към екипа по приемна грижа към общината. Средствата, които им се предоставят, понякога не стигат." 

Какви са предизвикателствата и как се става приемен родител или приемно семейство в системата на "SOS Детски селища България" – чуйте Гергана Видинова, ръководител на екипа по приемна грижа.

Какво е да си приемен родител? Какви трудности трябва да се преодоляват, има ли провокации, на които децата те подлагат? – разказва Катя Кръстева, приемна майка.


Последователност в дейността – намирането и обучаването на приемни семейства, осигуряването на сигурна среда за децата – е само част от целия процес по приемна грижа. Изключително важно е да се излекуват травмите, получени в биологичното семейство. Сигурната семейна среда е предпоставка да растат успяващи деца. За да се помогне на децата да преодолеят травмите от живота им преди, Сдружението се включва в реализацията на международния проект "Сигурна среда, успяващи деца". За този последователен подход и за свършената по проекта работа разказва Нина Тодорова, директор програма "SOS Детски селища България".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Диана Гергова

Пътуваща изложба представя българските археологически открития

Пътуващата изложба "Сборяново – природа и паметници, богове и хора" на Културния институт към Министерството на външните работи вече седмица се радва на интереса на жителите и гостите на Братислава.  "Тази пътуваща изложба, направихме заедно с Министерството на външните работи и тя вече е обиколила много държави от Япония до САЩ, и в много..

публикувано на 30.09.24 в 12:00

"Строгият" или "готиният" – за първата среща на учителя с учениците

Едва ли са много хората, които ще кажат, че не се вълнуват как ще се представят и какво впечатление ще създадат за себе си при първа среща. Още по-малко вероятно е да чуем подобно нещо от учител преди началото на първия учебен ден. От личен и споделен опит обаче знаем, че понякога първият контакт между педагога и децата може да е начало на ведро и..

публикувано на 29.09.24 в 10:25

БАН работи за отворен достъп и цифровизиране на националното културно и научно наследство

Четиринадесетата международна конференция "Цифрово представяне и опазване на културно и научно наследство" (DiPP 2024) започна в Бургас .   "Конференцията цели да представи иновации, проекти и научни и научно-приложни разработки в областта на цифровото документиране, архивирането, представянето и запазването на световно и национално материално и..

публикувано на 27.09.24 в 16:05

Сливенската текстилна гимназия

Професионалната гимназия по текстил и облекло "Добри Желязков" в Сливен е създадена през 1883 г. и е едно от първите професионални учебни заведения в свободна България. Още преди Освобождението Сливен се оформя като център на текстилното производство. В региона се отглеждат много овце, а вълната е ценна суровина за производство на платове,..

публикувано на 27.09.24 в 13:15
Откриване на Великото народно събрание във Велико Търново 1879 г.

Поборници и строители

Септември е месец на българската гордост – на 6-и извършваме Съединението, на 22-и обявяваме Независимостта. Зад всички тези знаменателни събития стоят обаче хората, извършили ги. И ако Денят на Независимостта е повече дипломатически совалки, то Съединението си е истинско народно въодушевление и вдъхновение, извикано от дейността на люде – били..

публикувано на 25.09.24 в 17:32