Сдружение "SOS Детски селища България" е първата организация в страната, която предоставя директна грижа за деца в риск. За първи път у нас Сдружението предложи алтернатива на институционалната грижа за деца – грижа в SOS семейство. Това даде възможност деца, разделени от родителите си, да растат в семейство, в среда на любов, доверие и сигурност.
Примерът му беше последван и от други НПО. Но напоследък се забелязва тревожна тенденция. От три години насам общият за страната брой на приемните семейства намалява с около 250 - 300 на година. Сдружението няма подобен проблем, но и то трябва да се справя с редица предизвикателства.
"Важно е детето да расте в семейна среда, защото в семейството то се учи на принадлежност и привързаност. За съжаление има деца, които по различни причини не могат да останат в биологичните си семейства. Когато един човек пожелае да стане приемен родител, трябва да се обърне към екипа по приемна грижа към общината. Средствата, които им се предоставят, понякога не стигат."
Какви са предизвикателствата и как се става приемен родител или приемно семейство в системата на "SOS Детски селища България" – чуйте Гергана Видинова, ръководител на екипа по приемна грижа.
Какво е да си приемен родител? Какви трудности трябва да се преодоляват, има ли провокации, на които децата те подлагат? – разказва Катя Кръстева, приемна майка.
Последователност в дейността – намирането и обучаването на приемни семейства, осигуряването на сигурна среда за децата – е само част от целия процес по приемна грижа. Изключително важно е да се излекуват травмите, получени в биологичното семейство. Сигурната семейна среда е предпоставка да растат успяващи деца. За да се помогне на децата да преодолеят травмите от живота им преди, Сдружението се включва в реализацията на международния проект "Сигурна среда, успяващи деца". За този последователен подход и за свършената по проекта работа разказва Нина Тодорова, директор програма "SOS Детски селища България".
Знaчим пpoбив в ĸвaнтoвитe изчиcлeния бeшe пocтигнaт, cлeд ĸaтo изcлeдoвaтeли oт Oĸcфopдcĸия yнивepcитeт cъздaдoxa мaщaбиpyeм ĸвaнтoв cyпepĸoмпютъp, cпocoбeн нa ĸвaнтoвa тeлeпopтaция, написа преди дни "Индипeндънт". Какво е значението му за развитието на квантовата технология, разяснява докторантът по квантова механика Иво Михов. "Един квантов..
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на..
Кои са митовете за страшния интернет? Каква е представата на родителя за неговото дете в социалните мрежи? Къде е то – в страшната гора, в която са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg